Zdjęcie: Pixabay
23-04-2024 13:25
Łotewskie szkoły rozpoczną stopniowe wycofywanie nauczania języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego w szkołach podstawowych od roku szkolnego 2026/2027, zgodnie ze zmianami w rozporządzeniu Rady Ministrów "W sprawie państwowego standardu edukacji podstawowej i modelowych programów edukacji podstawowej" zatwierdzonymi dzisiaj przez rząd.
Szkoły są zobowiązane do stopniowego zastępowania języka rosyjskiego jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej (UE). Łotewskie media określiły tę decyzję jako "historyczną". Obecnie łotewscy uczniowie uczą się języka angielskiego jako pierwszego i obowiązkowego języka obcego od początku szkoły, a drugiego języka obcego od końca szkoły podstawowej. Teoretycznie dzieci mogą uczyć się francuskiego, niemieckiego i innych języków jako drugiego języka obcego, ale w praktyce rosyjski jest najczęściej nauczanym językiem, ponieważ w szkołach brakuje nauczycieli innych języków.
Według Ministerstwa Edukacji i Nauki język rosyjski jest nauczany jako drugi język obcy w prawie połowie łotewskich szkół. W roku szkolnym 2020/2021 315 z 685 szkół uczyło tylko rosyjskiego jako drugiego języka obcego, 320 z 668 szkół w roku szkolnym 2021/2022 i 282 z 647 szkół w roku szkolnym 2022/2023.
Zmiany w rozporządzeniu przewidują stopniowe przejście od roku szkolnego 2026/2027. W szczególności szkoły będą musiały oferować jeden z języków urzędowych państw członkowskich UE lub EOG jako drugi język obcy. Równolegle przygotowywana jest możliwość rezygnacji przez uczniów z nauki języka rosyjskiego.
Poprawki do ustawy o edukacji zostały zatwierdzone w drugim czytaniu Saeimy równolegle z przyjęciem ustawy, która pozwoli uczniom zrezygnować z nauki języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego już teraz. Zmiany muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Saeimę w trzecim - ostatecznym - czytaniu, aby mogły wejść w życie. Warto zauważyć, że wśród krytyki tej zmiany wskazywano brak odpowiedniej liczby nauczycieli języków UE na Łotwie.