Zdjęcie: Pixabay
23-12-2023 12:00
Wczoraj łotewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wpłacie w wysokości 35 000 euro na rzecz Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, z przeznaczeniem na Międzynarodową Platformę Odpowiedzialności dla Białorusi, która gromadzi i przechowuje dowody naruszeń praw człowieka na Białorusi, a także zapewnia wsparcie ofiarom represji politycznych.
Reżim Łukaszenki nadal brutalnie rozprawia się ze społeczeństwem obywatelskim na Białorusi, a w więzieniach przebywa obecnie około 1500 więźniów politycznych. w solidarności z więźniami politycznymi i członkami ich rodzin na Białorusi. W styczniu 2021 r. uruchomiono międzynarodową platformę organizacji pozarządowych w celu gromadzenia i przechowywania, zgodnie ze standardami Organizacji Narodów Zjednoczonych, informacji i dowodów na temat systematycznych naruszeń praw człowieka popełnianych przez reżim Łukaszenki na Białorusi.
Międzynarodowa Platforma Odpowiedzialności dla Białorusi była wspierana przez wiele krajów, takich jak Austria, Belgia, Kanada, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki, a także Unia Europejska.
Tymczasem również wczoraj, MSW Łotwy poinformowało, że budowa bariery na granicy Łotwy i Białorusi przebiega zgodnie z planem, a części na suchym lądzie zostaną ukończone do końca roku. Do piątku 22 grudnia wybudowano 110 km, czyli 98% z zaplanowanych na ten rok 112 km płotów granicznych na łącznej długości 173 km. Na odcinkach granicy obejmujących rzeki, potoki i bagna zakończenie budowy płotu granicznego planowane jest do lipca przyszłego roku. Całe ogrodzenie wschodniej strefy przygranicznej z Rosją i Białorusią ma zostać ukończone do początku 2025 roku. Następnie kontynuowany będzie montaż pozostałych elementów infrastruktury ochrony granicy.