Zdjęcie: Pixabay
05-05-2021 13:00
Łotwa będzie prawdopodobnie mogła stać się członkiem stowarzyszonym z Europejskim Centrum Badań Jądrowych (CERN) już latem tego roku. Centrum zajmuje się nie tylko fizyką cząstek wysokoenergetycznych, ale także badaniami o znaczeniu społecznym. Toms Torims, profesor z Riga Technical University (RTU), powiedział, że pozostaje ostatni krok - ratyfikacja porozumienia w Saeimie.
Torim porównał tę międzynarodową organizację do Unii Europejskiej i NATO. Bycie krajem stowarzyszonym ma swoje ograniczenia - im więcej pieniędzy zainwestujesz, tym więcej możesz odzyskać, ale kiedy zostaniesz pełnoprawnym członkiem, nie ma limitu zysków”. Obszar działalności CERN jest tak szeroki, że większość łotewskich naukowców może realizować swoje pomysły w bardzo różnych dziedzinach, takich jak inżynieria, medycyna, fizyka. Status członka stowarzyszonego Łotwy pozwala również łotewskim przedsiębiorcom uczestniczyć w różnych zamówieniach CERN, "od opakowań papierowych, zszywek po, na przykład, beton odporny na promieniowanie”.
Ponadto przedsiębiorcy mogli uczestniczyć nie tylko w zamówieniach, ale także w procesie badawczym. W 2016 roku Łotwa podpisała porozumienie o współpracy z CERN i od tego czasu naukowcy, w tym młodzi ludzie, studenci, pracują nad kilkoma projektami - poinformował profesor RTU.
[Źródło]