Zdjęcie: Flickr
23-10-2024 12:54
Komisja Gospodarki Narodowej Saeimy omawiała plany budżetowe sektora obronnego. Do największych priorytetów tego sektora należy rozwój zdolności sił zbrojnych, przyciąganie rekrutów oraz utworzenie poligonu w Selonii. Trzeba przypomnieć, że obronność stanowi 10,3% wydatków budżetowych w przyszłym roku, czyli 1,56 mld euro. Tym samym w przyszłym roku na obronność zostanie wydane 3,5% produktu krajowego brutto, a w kolejnych dwóch latach 3,7% produktu krajowego brutto.
Wydatki na obronność obejmują również środki związane z bezpieczeństwem wewnętrznym kraju, takie jak wyposażenie techniczne granicy zewnętrznej i wzmocnienie cyberbezpieczeństwa. Około 80% budżetu sektora zostanie przeznaczone na Narodowe Siły Zbrojne (NBS), zgodnie z planem ich rozwoju do 2036 roku.
„W ubiegłym roku do Służby Obrony Narodowej (VAD) zapisało się 300 młodych ludzi, w tym roku 600, a w przyszłym roku planowanych jest 1040. Naszym celem jest osiągnięcie liczby 4000 młodych ludzi w VAD, w 2028 roku. Wymaga to przeznaczenia większej ilości pieniędzy na rekrutację. Mamy plan, aby w 2028 roku w siłach zbrojnych służyło 31 000 żołnierzy. Wprowadzenie narodowego szkolenia obronnego wymaga również środków na Centrum Gwardii Młodzieżowej, aby program ten mógł być realizowany w sposób jakościowy” - wyjaśnił minister obrony Andris Sprūds.
Jednym z powodów, dla których budżet obronny był również omawiany w Komisji Gospodarki Narodowej Saeimy, było zaangażowanie lokalnego przemysłu w rozwój zdolności wojska. Jest to zapisane w ustawie o przemyśle obronnym i opracowywana jest strategia innowacji, z planami rozszerzenia produkcji pojazdów opancerzonych, dronów i innego sprzętu na Łotwie w nadchodzących latach, a także linii obronnej.
Kluczowa jest też kwestia budowy poligonu w Selonii, największy tego typu projekt w krajach bałtyckich i Europie Północnej. Pierwsza faza powinna zostać zakończona do końca przyszłego roku. Z kolei w przyszłym roku 23 miliony euro zostaną przeznaczone na uzupełnienie zapasów amunicji i wyposażenie indywidualne, 15 milionów euro na radary. Budżet obronny na przyszły rok i 2026 przewiduje około 100 milionów euro na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Dyskusja nad wydatkami obronnymi będzie trwać w następnych tygodniach.