geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotewskie służby oceniły działania obcych wywiadów

Dodał: Andrzej Widera

21-03-2022 14:04


Rosja i Chiny dysponują szczególnie silnymi zdolnościami cybernetycznymi, które są wykorzystywane do osiągania szerokiego zakresu celów strategicznych i taktycznych w skali globalnej oraz stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa krajów zachodnich, NATO i Unii Europejskiej - napisał łotewski Urząd Ochrony Konstytucji (SAB) w swoim publicznym raporcie bezpieczeństwa za rok 2021.

Raport został przygotowany przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę, ale komunikat prasowy SAB zawiera również kontekst obecnych wydarzeń i cytuje dyrektora SAB Egila Szweda, który stwierdził, że inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego stanowi nowe wyzwanie dla architektury bezpieczeństwa całej Europy.

Tymczasem głównym zagrożeniem cybernetycznym dla Łotwy są rosyjskie służby specjalne, które prowadzą agresywną działalność w cyberprzestrzeni przeciwko państwom zachodnim i stanowią istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa zbiorowego i narodowego. SAB uważa, że działania cybernetyczne rosyjskich służb specjalnych wobec regionu są częścią szerszego schematu działań wymierzonych w państwa zachodnie - czytamy w raporcie.

W 2021 roku kilka służb specjalnych państw spoza NATO i Unii Europejskiej, w tym Rosji, kontynuowało działania przeciwko Łotwie, a ich potencjalne zagrożenie można ocenić jako znaczące - stwierdza Urząd Ochrony Konstytucji. W 2021 r. rosyjskie służby wywiadowcze i bezpieczeństwa kontynuowały także agresywną działalność przeciwko państwom zachodnim, w tym państwom członkowskim NATO i UE, m.in. Łotwie. Głównym zadaniem służb specjalnych jest gromadzenie informacji wywiadowczych, budowanie instrumentów wpływu i prowadzenie operacji wpływu, aby zapewnić realizację celów politycznych Kremla.

SAB zauważa, że Rosja stara się również uzyskać dane na temat zachodnich technologii, osiągnięć naukowych i innowacji, aby wykorzystać własny rozwój technologiczny Rosji i zrównoważyć ograniczenia w dostępie do tych sektorów wynikające z zachodnich sankcji. Na Łotwie rosyjskie służby specjalne w 2021 roku nadal działały pod przykrywką dyplomatyczną, wykorzystując zarówno kontakty, jak i otwarte źródła do pozyskiwania informacji wywiadowczych.

Z raportu wynika, że wydalenie dyplomatów lub oficerów wywiadu ma najczęściej jedynie efekt tymczasowy, który - choć demonstruje stanowisko polityczne i zakłóca konkretne operacje - nie osłabia ogólnej działalności rosyjskich służb specjalnych przeciwko państwom zachodnim.

Dlatego - według raportu SAB - konieczne jest kontynuowanie systematycznej pracy kontrwywiadowczej, wdrażanie kompleksowych środków kontroli oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat potencjalnych zagrożeń. Biorąc pod uwagę ograniczenia nałożone przez pandemię na działania i podróże oraz fakt, że obce służby wywiadowcze doskonalą swoje metody pracy, intensywność pracy wywiadowczej stale rośnie, a pierwsze kontakty odbywają się w środowisku wirtualnym.
 


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024