Zdjęcie: Flickr
01-07-2022 09:11
Litwie grożą milionowe kary: według Trybunału Sprawiedliwości UE polityka Litwy w kontrolowaniu fali migrantów wykracza poza prawo wspólnotowe. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w sprawie dotyczącej migranta zatrzymanego po nielegalnym przekroczeniu granicy, orzekł, że litewska polityka kontroli napływu migrantów narusza prawo wspólnotowe - zarówno polityka zawracania migrantów, jak i ich zatrzymywanie są nielegalne.
W odpowiedzi litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) podkreśliło, że zapowiada zmianę dotychczasowych regulacji dotyczących migracji. "Przyjmuje się, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE jest wiążące, a Litwa jest państwem prawa; dlatego z pewnością przeanalizujemy i ocenimy, czy, co i jak należy zmienić w ustawodawstwie krajowym, aby zapewnić równowagę między prawem osób do azylu a bezpieczeństwem narodowym i unijnym" - czytamy w komentarzu MSW Litwy.
W tym samym komunikacie MSW, zwraca jednak uwagę, że Litwa nalegała na konieczność zmiany prawa unijnego i polityki migracyjnej, ponieważ nie odpowiada ona istniejącym obecnie zagrożeniom. "Konkretne propozycje zostały przygotowane wspólnie z innymi krajami UE i złożone w Komisji Europejskiej" - czytamy w komunikacie. MSW twierdzi, że Litwa stanęła w obliczu "bezprecedensowego ataku hybrydowego zorganizowanego przez białoruski reżim, wykorzystującego jako narzędzia żywe istoty ludzkie". Ministerstwo podkreśla, że wszyscy cudzoziemcy na Litwie mogą ubiegać się o azyl, "co oznacza, że nie ma potrzeby nielegalnego przekraczania granicy".