Zdjęcie: Wikipedia
09-01-2025 10:47
Minister obrony Litwy Dovilė Šakalienė poinformowała, że rząd planuje w tym roku zapłacić zaliczkę na zakup niemieckich czołgów Leopard 2. Dzięki zwiększeniu limitu pożyczkowego na potrzeby obrony, Litwa może przyspieszyć realizację tego projektu, co umożliwi stworzenie batalionu czołgów już do 2030 roku, a nie – jak wcześniej planowano – do 2036 roku.
Decyzja o zakupie 44 czołgów została podjęta pod koniec ubiegłego roku. Dyskusje z sojusznikami trwają również w kwestii przyspieszenia innych inwestycji obronnych. Zdaniem minister, fundusze i szybkie decyzje polityczne mogą znacząco wpłynąć na terminowość realizacji tych planów.
Litwa zmaga się także z wyzwaniami związanymi z obowiązkową służbą wojskową. Minister wskazała, że wprowadzenie powszechnego poboru w ciągu najbliższych czterech lat jest nierealne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury oraz niewystarczającą liczbę personelu szkoleniowego. Niemniej jednak, w przyszłości konieczność obowiązkowej służby dla kobiet i mężczyzn może stać się nieunikniona, biorąc pod uwagę potrzebę zwiększenia zdolności obronnych kraju. Minister zwróciła uwagę, że obecnie dyskutowane pomysły wydłużenia czasu służby wojskowej do dwóch lat mogą zmniejszyć liczbę rocznie szkolonych żołnierzy, co w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynęłoby na ogólną gotowość wojskową.
Ważnym punktem dyskusji pozostaje także rozważenie wypowiedzenia konwencji ottawskiej zakazującej stosowania min przeciwpiechotnych. Zdaniem minister, takie rozwiązanie mogłoby wzmocnić zdolności obronne Litwy i wysłać strategiczny sygnał odstraszający Rosję. Rozmowy z partnerami z regionu Bałtyku trwają, ale zdania w tej sprawie są podzielone. Wspólny regionalny konsensus w tej kwestii miałby kluczowe znaczenie zarówno polityczne, jak i wojskowe. Minister obrony zapewniła też, że Litwa weźmie udział w misji NATO ochrony infrastruktury podwodnej na Bałtyku.
Jednocześnie Litwa dąży do sfinalizowania planów utworzenia dywizji do 2030 roku. W tym celu potrzebne są dodatkowe środki finansowe, sięgające 5-5,5% PKB rocznie. W najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkania rządowe i konsultacje z partnerami międzynarodowymi, które mają ustalić szczegółowy harmonogram działań. Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zaznaczył, że stworzenie dywizji wymaga przyspieszenia inwestycji w infrastrukturę, uzbrojenie i szkolenia. Zwołane na przyszły tydzień spotkanie Rady Obrony Państwa (VGT) będzie pierwszym posiedzeniem nowo powołanego składu VGT – wezmą w nim udział już przedstawiciele centrolewicowej większości rządzącej.