geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Litwa: posiedzenie Rady Obrony Państwa

Dodał: Andrzej Widera

17-04-2025 11:55


W obliczu rosnących napięć w regionie i dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, prezydent Litwy Gitanas Nausėda zwołał posiedzenie Rady Obrony Państwa. Dzisiejsze spotkanie, miało na celu ocenę aktualnego stanu bezpieczeństwa oraz omówienie kierunków rozwoju litewskich sił zbrojnych. Jak przypomina kancelaria prezydenta, od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Litwa konsekwentnie zwiększa nakłady na obronność. W najnowszych planach rządowych znalazło się między innymi ambitne założenie, by w latach 2026–2030 przeznaczać na ten cel aż 5–6% PKB rocznie. Warto zauważyć, że podobne posiedzenie, we wtorek, odbyła estońska Rada Bezpieczeństwa Państwa.

„Planujemy stopniowo zwiększać liczebność wojska – docelowo do około 20 tysięcy żołnierzy do 2038 roku” – poinformował Marius Česnulevičius, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. Liczba ta obejmuje zarówno żołnierzy zawodowych, jak i poborowych. Główne wysiłki zostaną skoncentrowane na rozwoju zawodowej służby wojskowej, co ma wypełnić potrzeby związane z formowaniem narodowej dywizji oraz uzupełnieniem pozostałych struktur sił zbrojnych. Przewidywany wzrost liczby podoficerów i żołnierzy liniowych może sięgnąć nawet półtorakrotności obecnego stanu. Równolegle rozwijane mają być siły ochotnicze oraz rezerwa.

W planach znajduje się również wdrożenie nowego pakietu socjalnego dla żołnierzy, który ma zachęcić młodych ludzi do wyboru kariery wojskowej. Jak podkreślił Česnulevičius, „Ministerstwo Obrony Narodowej opracowało już swoją wizję oraz propozycje w tym zakresie. Choć nie zostały jeszcze formalnie zaprezentowane Radzie, rozmowy wskazują, że jest to absolutna konieczność”. Projekt zakłada także zmiany legislacyjne, które mają zostać przedstawione parlamentowi w najbliższym czasie – obejmują one zarówno limity liczebne, jak i instrumenty wspierające rekrutację.

W ubiegłym roku parlament przyjął zmiany w strukturze wojska, zwiększając limit liczby żołnierzy z 20 840 do 29 380, a maksymalną liczbę poborowych – z 4240 do 7040 rocznie, co otwiera drogę do ewentualnego wprowadzenia powszechnego poboru. Z kolei zgodnie z planem na lata 2024–2030, do końca dekady Litwa zamierza mieć 15,5 tys. żołnierzy zawodowych i aż 50 tys. przeszkolonych rezerwistów. Tylko w tym roku do służby ma zostać powołanych blisko 3 865 młodych mężczyzn, spośród ponad 25 tysięcy uwzględnionych w aktualnym spisie poborowych.

Znaczące środki – szacowane na 12–13 miliardów euro – zostaną przeznaczone na rozbudowę narodowej dywizji, zakup nowoczesnego sprzętu oraz przygotowania do przyjęcia niemieckiej brygady na terytorium Litwy. Dzięki temu finansowanie obrony osiągnie bezprecedensowy poziom 5–6% PKB, co ma stanowić gwarancję bezpieczeństwa w obliczu regionalnych zagrożeń.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024