geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Litwa podejmuje kolejne kroki prawne wobec Putina i Łukaszenki

Dodał: Andrzej Widera

01-03-2022 10:28


Litwa podejmuje działania prawne w celu zapewnienia, że rosyjscy i białoruscy przywódcy odpowiedzialni za agresję na Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej - czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez litewskie ministerstwo sprawiedliwości.

Zbrodnia agresji może być ścigana zarówno przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, jak i przed sądami krajowymi tych państw, które wprowadziły tę zbrodnię międzynarodową do swoich kodeksów karnych. Przeszkodą w ustaleniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny osób odpowiedzialnych za agresję na Ukrainie jest fakt, że obywatele państw, które nie przystąpiły do Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, czyli Rosji i Białorusi, mogą być sądzeni tylko wtedy, gdy do Międzynarodowego Trybunału Karnego zwróci się Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, której Rosja jest stałym członkiem i która ma prawo zawetować każdą decyzję.

Należy podkreślić, że przepis ten dotyczy jedynie zbrodni agresji, a nie zbrodni przeciwko ludzkości czy zbrodni wojennych, w sprawie których Litwa skierowała wniosek do Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wszczął już dochodzenie.

Biorąc pod uwagę, że Kodeks Karny Republiki Litewskiej przewiduje odpowiedzialność za zbrodnię agresji, a tym samym daje możliwość ścigania osób odpowiedzialnych (w oparciu o zasadę jurysdykcji uniwersalnej) i sądzenia ich zaocznie, minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska zwróciła się do Prokuratury Generalnej Republiki Litewskiej o ocenę agresji, jakiej dopuścili się przywódcy Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi wobec Ukrainy.

Federacja Rosyjska używa niesprowokowanych, śmiercionośnych sił zbrojnych przeciwko suwerennemu i niepodległemu państwu ukraińskiemu, jego integralności terytorialnej i niezależności politycznej, jego ludności cywilnej i infrastrukturze cywilnej, naruszając podstawowe zasady prawa międzynarodowego dotyczące niestosowania siły zbrojnej i pokojowego rozwiązywania sporów.

Białoruś, udostępniając swoje terytorium do planowania i przeprowadzania ataków wojskowych na Ukrainie, również popełnia akt agresji, co jest w pełni zgodne z pojęciem agresji rozwiniętym w prawie międzynarodowym i krajowym. Zdaniem minister, ściganie osób odpowiedzialnych za agresję na Ukrainie może stać się rzeczywistością, jeśli Prokuratura Generalna oceni wszystkie dostępne jej informacje i wykorzysta przewidzianą w litewskim prawie krajowym możliwość zastosowania jurysdykcji uniwersalnej i procesów zaocznych.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024