geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa i Łotwa: nowe łącze energetyczne do Niemiec

Dodał: Andrzej Widera

22-05-2025 10:45


Litgrid, Augstsprieguma Tīkls oraz 50Hertz – operatorzy systemów elektroenergetycznych z Litwy, Łotwy i północno-wschodnich Niemiec – wspólnie złożyli wniosek o włączenie projektu „Baltic Hub” do dziesięcioletniego planu rozwoju europejskiej sieci elektroenergetycznej ENTSO-E (TYNDP) na rok 2026.

Przypomnijmy, że projekt, który szerzej omawiany był w minionym miesiącu,  przewiduje stworzenie hybrydowego morskiego połączenia o mocy 2 GW i długości około 600 kilometrów, łączącego region bałtycki z Niemcami. Punkt przyłączeniowy został zaplanowany na granicy Litwy lub Łotwy, a jego ostateczna lokalizacja zostanie określona po przeprowadzeniu odpowiednich badań technicznych. Zakończenie inwestycji przewidziano na lata 2035–2037.

Realizacja „Baltic Hub” umożliwi nie tylko wymianę energii elektrycznej między Niemcami a państwami bałtyckimi, lecz także integrację morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy do 2 GW w regionie Litwy i Łotwy. Jednocześnie projekt zwiększy niezawodność dostaw energii i przyczyni się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez UE oraz rządy narodowe. „Dzisiejszy wniosek to realny krok Litwy, Łotwy i Niemiec w kierunku morskiego połączenia energetycznego, który wzmocni odporność krytycznej infrastruktury w całym regionie. ‘Baltic Hub’ to dowód, że rozwój odnawialnych źródeł energii i bezpieczeństwo energetyczne są nie tylko deklarowane, ale też rzeczywiście wdrażane” - powiedział Žygimantas Vaičiūnas, litewski minister energetyki.

Oprócz „Baltic Hub”, Litgrid wnosi także dwa inne projekty o charakterze międzynarodowym. Pierwszy to synchronizacja sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z kontynentalną Europą – inicjatywa ściśle powiązana z projektem Harmony Link oraz działaniami na rzecz ochrony istniejącej infrastruktury krytycznej. Drugi to rozbudowa połączenia przesyłowego z Łotwą, co ma na celu dalszą integrację rynków energetycznych, szczególnie istotną wobec rosnącej mocy odnawialnych źródeł energii na Litwie.

Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid, zaznacza, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej w rejonie Morza Bałtyckiego wynosi około 93 GW, podczas gdy obecnie wykorzystywane jest mniej niż 5 GW. „Z rozwagą analizujemy możliwości rozwoju nowych połączeń z Niemcami i Łotwą, a także dbamy o ochronę istniejącej infrastruktury, by Litwa mogła osiągnąć swój cel – stać się eksporterem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł” – podsumował Masiulis.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024