Zdjęcie: Pixabay
22-05-2025 10:45
Litgrid, Augstsprieguma Tīkls oraz 50Hertz – operatorzy systemów elektroenergetycznych z Litwy, Łotwy i północno-wschodnich Niemiec – wspólnie złożyli wniosek o włączenie projektu „Baltic Hub” do dziesięcioletniego planu rozwoju europejskiej sieci elektroenergetycznej ENTSO-E (TYNDP) na rok 2026.
Przypomnijmy, że projekt, który szerzej omawiany był w minionym miesiącu, przewiduje stworzenie hybrydowego morskiego połączenia o mocy 2 GW i długości około 600 kilometrów, łączącego region bałtycki z Niemcami. Punkt przyłączeniowy został zaplanowany na granicy Litwy lub Łotwy, a jego ostateczna lokalizacja zostanie określona po przeprowadzeniu odpowiednich badań technicznych. Zakończenie inwestycji przewidziano na lata 2035–2037.
Realizacja „Baltic Hub” umożliwi nie tylko wymianę energii elektrycznej między Niemcami a państwami bałtyckimi, lecz także integrację morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy do 2 GW w regionie Litwy i Łotwy. Jednocześnie projekt zwiększy niezawodność dostaw energii i przyczyni się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez UE oraz rządy narodowe. „Dzisiejszy wniosek to realny krok Litwy, Łotwy i Niemiec w kierunku morskiego połączenia energetycznego, który wzmocni odporność krytycznej infrastruktury w całym regionie. ‘Baltic Hub’ to dowód, że rozwój odnawialnych źródeł energii i bezpieczeństwo energetyczne są nie tylko deklarowane, ale też rzeczywiście wdrażane” - powiedział Žygimantas Vaičiūnas, litewski minister energetyki.
Oprócz „Baltic Hub”, Litgrid wnosi także dwa inne projekty o charakterze międzynarodowym. Pierwszy to synchronizacja sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z kontynentalną Europą – inicjatywa ściśle powiązana z projektem Harmony Link oraz działaniami na rzecz ochrony istniejącej infrastruktury krytycznej. Drugi to rozbudowa połączenia przesyłowego z Łotwą, co ma na celu dalszą integrację rynków energetycznych, szczególnie istotną wobec rosnącej mocy odnawialnych źródeł energii na Litwie.
Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid, zaznacza, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej w rejonie Morza Bałtyckiego wynosi około 93 GW, podczas gdy obecnie wykorzystywane jest mniej niż 5 GW. „Z rozwagą analizujemy możliwości rozwoju nowych połączeń z Niemcami i Łotwą, a także dbamy o ochronę istniejącej infrastruktury, by Litwa mogła osiągnąć swój cel – stać się eksporterem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł” – podsumował Masiulis.