Zdjęcie: Pixabay
05-01-2024 09:56
Na Litwie można by stopniowo odchodzić od edukacji w języku rosyjskim, a szkoły mniejszości narodowych, w których uczy się języka Unii Europejskiej (UE) lub krajów przyjaznych Litwie, miałyby nadal funkcjonować – powiedział litewski minister edukacji Gintautas Jakštas.
Minister powiedział, że powstaje pytanie, dlaczego Litwa utrzymuje szkoły, które uczą w językach krajów wrogich. Minister powiedział, że ministerstwo obecnie dyskutuje o tym, jak zrezygnować z edukacji rosyjskojęzycznej i przedstawi propozycję w ciągu kilku tygodni. Minister podkreślił również, że nauczanie wszystkich przedmiotów wyłącznie w języku mniejszości narodowej wyrządza dzieciom niedźwiedzią przysługę, ponieważ utrudnia im integrację ze społeczeństwem.
Dodał również, że szkoły rosyjskojęzyczne nie powinny być zamykane, zwłaszcza gdy w Wilnie i Kłajpedzie brakuje szkół, ale język nauczania powinien zostać zmieniony, albo poprzez nauczanie większej liczby przedmiotów w języku litewskim, albo poprzez przejście na język litewski, ale tylko dla nowych uczniów rozpoczynających naukę.
Minister zaapelował również, aby nie łączyć wznowionej debaty na temat szkół mniejszości narodowych z incydentem, w którym nastolatki w rosyjskiej szkole strzelały z broni pneumatycznej do kolegi z klasy, ponieważ powiedział, że jest przeciwny wojnie na Ukrainie. Tymczasem Vaiva Vėželytė-Pokladova, kierownik Wydziału Analiz i Informacji Polityki Mniejszości Narodowych w Departamencie Mniejszości Narodowych, powiedziała, że nie popiera zamknięcia jednej ze szkół mniejszości narodowych.
Zgodnie z prawem, na obszarach o tradycyjnie dużej populacji mniejszości narodowej, gmina gwarantuje edukację w języku mniejszości narodowej na wniosek społeczności. Najgęstsza sieć szkół mniejszości narodowych na Litwie znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Prawie 100 szkół w dziewięciu gminach naucza w języku mniejszości narodowych. Według Narodowej Agencji Edukacji w roku szkolnym 2020-2021 ponad 47 000 dzieci będzie kształcić się w placówkach oświatowych mniejszości narodowych, od przedszkoli po szkoły. Około 14 000 uczniów uczy się języka rosyjskiego jako języka wykładowego w szkołach ogólnodostępnych, głównie w Wilnie, Wisaginiach i Kłajpedzie.