geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa 2050 - wizja przyszłości

Dodał: Andrzej Widera

14-06-2023 10:53


Wizja przyszłości Litwy na rok 2050 będzie obejmowała większą dbałość o kulturę, środowisko naturalne oraz rozwój technologii i innowacji.  Przedstawiony dzisiaj projekt określa te obszary jako kluczowe.  Stanowią one podstawę dla pięciu kierunków postępu: kultury demokratycznej i zarządzania, edukacji, zdrowia i polityki społecznej, rozwoju gospodarczego, polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa oraz środowiska życia.

Wizja będzie wdrażana za pośrednictwem Narodowego Planu Postępu i będzie monitorowana przez Radę Postępu Państwowego, Komisję Przyszłości Sejmu i rząd, powiedział Alexander Abišala, członek Rady Postępu Państwowego, która opracowała wizję. Motto tej wizji brzmi: "Litwa na drodze: kraj, w którym chcę żyć i pracować. Państwo, które chcę chronić". Według Abišali ma to na celu pokazanie, że to nie ktoś inny, ale jednostka tworzy przyszłość swoją i kraju. "Wizja będzie stale weryfikowana i aktualizowana, biorąc pod uwagę najważniejsze kwestie w życiu państwa" - powiedział.

Celem projektu jest również ścisła współpraca między sektorem publicznym a instytucjami badawczymi i ośrodkami analitycznymi, bardziej elastyczny sektor publiczny, usprawniony wymiar sprawiedliwości i ulepszone e-usługi.  "Nowe metody edukacyjne i nowoczesne technologie pomogą zoptymalizować proces uczenia się i pozwolą ludziom uczyć się we własnym tempie i na miarę swoich możliwości" - czytamy w dokumencie. Wizja przewiduje, że "Litwa przyszłości będzie tworzyć innowacje i produkty, które będą poszukiwane na rynku światowym" i będzie szanować "potencjał państwa, społeczeństwa i planety".

Projekt przewiduje, że do 2050 r. Litwa stanie się nie tylko uczestnikiem polityki międzynarodowej, ale także decydentem "o silnym i wyraźnym głosie". "Będziemy kształtować globalną agendę na przyszłość w interesie Litwy i we współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami - zwłaszcza UE i NATO. Litwa będzie w stanie przewodzić i umacniać swoją pozycję" - czytamy w wizji. Projekt przewiduje również spadek demograficzny. Litwa, podobnie jak inne kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej, odnotuje spadek liczby ludności do 2,2 miliona.

"Litwa przyszłości będzie sprzyjać zakładaniu rodziny i wychowywaniu dzieci. Starsi mieszkańcy kraju będą cieszyć się dłuższym, niezależnym życiem. Mądra polityka migracyjna i integracyjna pozwoli przybyszom stać się pełnoprawnymi obywatelami Litwy" - czytamy w projekcie.  Dokument został opracowany przy zaangażowaniu różnych grup społecznych: sektora publicznego, środowisk akademickich i organizacji pozarządowych. W sumie około 2500 osób przyczyniło się do powstania wizji, uczestnicząc w wydarzeniach lub zgłaszając swoje pomysły. Zgodnie z oświadczeniem rządu, realizacja Wizji Przyszłości Litwy jest finansowana z budżetu państwa. Do końca lutego na realizację tego projektu wydano około 455 000 euro.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024