geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litewskie plany zakwaterowania dla migrantów

Dodał: Andrzej Widera

02-09-2021 13:07


Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė oraz wiceminister opieki społecznej i pracy Justina Jakštienė przedstawiły najnowsze plany przesiedlenia migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.

Minister poinformowała, że wszystkie przejścia graniczne i pomieszczenia komunalne przeznaczone dla migrantów zostaną opuszczone w ciągu miesiąca, a migranci zostaną rozdzieleni między kilka ośrodków, przy czym grupy najbardziej narażone będą umieszczane oddzielnie.

Według minister Bilotaitė, około 1,4 tys. migrantów mieszka obecnie w lokalach straży granicznej i gminnych. "W ciągu tego miesiąca jesteśmy zobowiązani do ewakuacji wszystkich nielegalnych migrantów, którzy są obecnie zakwaterowani w obiektach straży granicznej i pomieszczeniach komunalnych, do ciepłych pomieszczeń lub ocieplonych domów modułowych w określonych etapach" - powiedziała minister.

Ministerstwo Opieki Społecznej i Pracy będzie odpowiedzialne za najbardziej narażone grupy - rodziny, kobiety i dzieci - podczas gdy resztą zajmie się Centrum Rejestracji Cudzoziemców MEGA w Miednikach, które podlega Państwowej Służbie Granicznej (VSAT). Zgodnie z dostępnymi danymi grupy w trudnej sytuacji stanowią obecnie około połowy wszystkich migrantów. "Jedna placówka to Ośrodek Przyjęć Uchodźców w Rukli (...) Druga placówka to tymczasowe schronisko w Wilnie Nowy Świat (lewobrzeżna dzielnica Wilna - Naujininkai). Planuje się tam przyjąć około 900 osób" - powiedziała minister.

W tym czasie pozostali migranci zostaną zakwaterowani w Miednikach, gdzie będzie przebywać około 800 z nich, oraz w Centrum Rejestracji Cudzoziemców w Podbrodziu, które ma przyjąć do tysiąca osób. Tymczasowy obóz w Rudnikach ma zostać przebudowany, rozmieszczone zostaną domy kontenerowe oraz zbudowana niezbędna infrastruktura. Według minister Jakštienė w ogólnej liczbie migrantów jest obecnie około 500 dzieci poniżej 9 roku życia, z których około 200 ma mniej niż trzy lata.

Według wiceminister na potrzeby migrantów powstał pakiet podstawowych usług, który obejmuje zarówno usługi niezbędne, jak i określone produkty zapewniające humanitarne warunki życia. „Kiedy mówimy w kontekście pakietu usług podstawowych, mówimy też o edukacji dzieci” – podkreśliła wiceminister Jakštienė. Wszystkie dzieci mają uczyć się języka litewskiego.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024