Zdjęcie: Pixabay
02-09-2021 13:07
Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė oraz wiceminister opieki społecznej i pracy Justina Jakštienė przedstawiły najnowsze plany przesiedlenia migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.
Minister poinformowała, że wszystkie przejścia graniczne i pomieszczenia komunalne przeznaczone dla migrantów zostaną opuszczone w ciągu miesiąca, a migranci zostaną rozdzieleni między kilka ośrodków, przy czym grupy najbardziej narażone będą umieszczane oddzielnie.
Według minister Bilotaitė, około 1,4 tys. migrantów mieszka obecnie w lokalach straży granicznej i gminnych. "W ciągu tego miesiąca jesteśmy zobowiązani do ewakuacji wszystkich nielegalnych migrantów, którzy są obecnie zakwaterowani w obiektach straży granicznej i pomieszczeniach komunalnych, do ciepłych pomieszczeń lub ocieplonych domów modułowych w określonych etapach" - powiedziała minister.
Ministerstwo Opieki Społecznej i Pracy będzie odpowiedzialne za najbardziej narażone grupy - rodziny, kobiety i dzieci - podczas gdy resztą zajmie się Centrum Rejestracji Cudzoziemców MEGA w Miednikach, które podlega Państwowej Służbie Granicznej (VSAT). Zgodnie z dostępnymi danymi grupy w trudnej sytuacji stanowią obecnie około połowy wszystkich migrantów. "Jedna placówka to Ośrodek Przyjęć Uchodźców w Rukli (...) Druga placówka to tymczasowe schronisko w Wilnie Nowy Świat (lewobrzeżna dzielnica Wilna - Naujininkai). Planuje się tam przyjąć około 900 osób" - powiedziała minister.
W tym czasie pozostali migranci zostaną zakwaterowani w Miednikach, gdzie będzie przebywać około 800 z nich, oraz w Centrum Rejestracji Cudzoziemców w Podbrodziu, które ma przyjąć do tysiąca osób. Tymczasowy obóz w Rudnikach ma zostać przebudowany, rozmieszczone zostaną domy kontenerowe oraz zbudowana niezbędna infrastruktura. Według minister Jakštienė w ogólnej liczbie migrantów jest obecnie około 500 dzieci poniżej 9 roku życia, z których około 200 ma mniej niż trzy lata.
Według wiceminister na potrzeby migrantów powstał pakiet podstawowych usług, który obejmuje zarówno usługi niezbędne, jak i określone produkty zapewniające humanitarne warunki życia. „Kiedy mówimy w kontekście pakietu usług podstawowych, mówimy też o edukacji dzieci” – podkreśliła wiceminister Jakštienė. Wszystkie dzieci mają uczyć się języka litewskiego.