Zdjęcie: Wikipedia
30-03-2023 13:55
Sejm Litwy zatwierdził projekt nowelizacji ustawy o sankcjach międzynarodowych i część towarzyszących jej aktów prawnych, skierowanej przez MSZ, ustalając tym samym kary pieniężne dla osób fizycznych i prawnych za naruszenie sankcji gospodarczych. Za poprawkami do ustawy o sankcjach międzynarodowych głosowało 90 posłów, jeden był przeciw, ośmiu wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń administracyjnych oraz Ustawy o sankcjach międzynarodowych przewidują, że zarówno osoby fizyczne, jak i prawne zostaną ukarane odpowiednimi karami nie tylko za naruszenie sankcji międzynarodowych, ale także przewidzianych przez ustawodawstwo litewskie.
Jednak ostatnie akty prawne wywołały debatę w Sejmie - posłowie głosowali za przyjęciem tylko nad 3 z 4 projektów przewidzianych w pakiecie ustaw. Przyjęty przez Sejm projekt ustawy przewiduje kary pieniężne w wysokości od 200 do 6000 euro za naruszenie środków ograniczających, a w przypadku osób prawnych od 600 do 6000 euro. Powtarzające się naruszenia skutkowałyby karą w wysokości od 2000 do 6000 euro, a w przypadku przedsiębiorców lub innych osób odpowiedzialnych za osoby prawne - od 4000 do 6000 euro. Ponadto proponuje się, aby wykroczenia mogły być karane nie tylko grzywną, ale również konfiskatą towarów lub innych aktywów. Te ostatnie ograniczenia miałyby być zawarte w kodeksie wykroczeń administracyjnych i kodeksie karnym.
Pakiet MSZ zawiera także zmiany w ustawie o nakładaniu środków ograniczających w przypadku agresji wojskowej na Ukrainę. Decyzję w tej sprawie parlament podejmie jednak dopiero w przyszłym tygodniu.