geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Korupcja w białoruskich przedsiębiorstwach państwowych

Dodał: Andrzej Widera

07-08-2024 11:14


Białoruski portal opozycyjny "Zerkalo" publikuje dzisiaj wyniki śledztwa dotyczącego mechanizmu korupcji, który istniał w białoruskich przedsiębiorstwach państwowych. Dla przykładu spółka energetyczna Mińskenergo stworzyła wszystkie warunki, aby menedżerowie mogli zarobić więcej na łapówkach i nielegalnych prowizjach przy wykonywaniu przebudowy sieci wodociągowej. Opisane są tylko spółki energetyczne, nie można jednak wykluczać podobnych przypadków w innych branżach.

W sprawach tych toczy się już śledztwo władz reżimu, jednak pokazuje to istniejące mechanizmy w całej gospodarce. Zgodnie z wynikami dochodzenia, Maksym Erochin, główny inżynier odpowiadający za przetargi "systematycznie otrzymywał" nielegalne wynagrodzenie od przedstawiciela kilku firm, a w zamian zapewniał, że oddział zakupi wymagany sprzęt od tych dostawców. Trwało to od września 2017 r., a łącznie w ciągu pięciu lat główny oskarżony otrzymał w ten sposób 143 504 USD. Został również "obdarowany" sprzętem grzewczym o wartości 4 680 rubli. Jest on jednym z trzech oskarżonych w sprawie.

Za pośrednictwem Erochina od tego samego września 2017 roku łapówki otrzymywali inni, w tym także dyrektor oddziału Raman Sawin, który odpowiadał za podejmowanie decyzji zakupowych i podpisywanie umów z dostawcami.

Zgodnie z dokumentami wewnętrznymi w Belenergostroj i jego oddziałach konieczne było przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia w celu wyłonienia dostawcy. W uproszczeniu wygląda to tak: przedsiębiorstwo publikuje na platformie elektronicznej informację o tym, jakie towary (lub usługi), jakie cechy i w jakiej ilości chce kupić, a dostawcy oferują cenę. Ten, kto poda najniższą cenę za najbardziej optymalny produkt, ten zawiera umowę.

Jednak według dokumentu Komitetu Śledczego Erochin, będący sekretarzem komisji przetargowej, nie przeprowadził faktycznego postępowania o udzielenie zamówienia, a jedynie sporządził sfałszowane dokumenty, aby stworzyć jego pozory. Wszystko to spowodowało, że firma kupowała materiały budowlane po cenach wyższych od rynkowych. Ale firmy włączyły procent łapówki do ceny. W rezultacie czasami marża dostawcy przekraczała 300%.

Korupcja kwitła nie tylko w małym oddziale Belenergostroju, ale także w samej spółce Minskenergo, największym i najważniejszym przedsiębiorstwie systemu energetycznego Białorusi. Minskenergo jest jednym z największych podatników w Mińsku i na Białorusi.

W strukturze przedsiębiorstwa znajdują się cztery elektrociepłownie w Mińsku, elektrociepłownie w Borysowie i Żodino, kotłownie okręgowe w Mińsku, Borysowie, Żodino oraz miniciepłownie w Słucku, Soligorsku, Wilejce i Mołodecznie. Ponadto Minskenergo posiada infrastrukturę integrującą między sobą regionalne systemy energetyczne oraz system energetyczny Białorusi z systemami Rosji i krajów bałtyckich (te ostatnie wkrótce zostaną odłączone od wspólnego systemu energetycznego).

Zdaniem Komitetu Śledczego w wyniku przekupstwa ucierpiały nie tylko finanse Minskenergo, ale także jego „autorytet i prestiż”. Oskarżeni zostali zatrzymani jesienią 2022 roku – jeden po drugim, w tej samej kolejności, w jakiej działał ich łańcuch. Wszyscy stracili swoje stanowiska. Obecnie toczy się ich proces, grozi im od 5 do 20 lat więzienia.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024