Zdjęcie: Pixabay
10-02-2022 08:36
Łotewska Policja Państwowa i Prokuratura wspierają koncepcyjnie poprawki do kodeksu karnego przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które wprowadzają karę więzienia za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości na Łotwie, potwierdziły obie instytucje. Jak wyjaśniła prokuratura, zmiany nie są merytorycznie nowe, lecz stanowią doprecyzowanie już istniejącej regulacji.
Jedyną nowością jest surowsza sankcja za rozpowszechnianie za pośrednictwem Internetu, ponieważ jest ono bardziej niebezpieczne, tzn. szybciej dociera do szerszego grona odbiorców. Wyodrębniono również skutki kwalifikowane, za które grozi surowsza sankcja.
Osoba nie będzie podlegać karze tylko za to, że dzieli się informacjami bez ich krytycznego zbadania i uświadomienia sobie, że nie są one prawdziwe. Podobnie, nie każdy news, nawet jeśli jest fikcją, jest sam w sobie szkodliwy i będzie miał konsekwencje, które będą zakłócać spokój ludzi i przejawia się jako szczególny brak szacunku dla społeczeństwa, podkreślił rzecznik Policji.
Pierwsza część wniosku przewiduje, że rażące zakłócanie porządku publicznego, przejawiające się w publicznym rozpowszechnianiu umyślnie fałszywych wiadomości lub zmyślonych informacji, zakłócające spokój ludzi, instytucji lub pracę przedsiębiorstw lub organizacji, będzie podlegało karze pozbawienia wolności do lat trzech lub karze tymczasowego pozbawienia wolności lub karze prac społecznych lub grzywny i nadzorowi kuratora sądowego do lat trzech lub bez nadzoru kuratora sądowego do lat trzech.
Takie przestępstwo, jeśli miało poważne konsekwencje, mogło być zagrożone karą do pięciu lat pozbawienia wolności lub czasowego pozbawienia wolności, pracami społecznymi lub grzywną. Tymczasem międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic wzywa łotewskie Ministerstwo Sprawiedliwości do wycofania poprawek do kodeksu karnego,