Zdjęcie: Pixabay
21-06-2023 13:03
Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka Duņja Mijatovič wezwała łotewski parlament do odrzucenia projektów zmian w ustawie o ochronie granic państwowych i ustawie o straży granicznej , które przewidują szersze prawa straży granicznej w celu zapobiegania nielegalnemu przekroczeniu granicy kraju.
"Wcześniej wyraziłam swoje zaniepokojenie doniesieniami, że uchodźcom, osobom ubiegającym się o azyl i migrantom siłą uniemożliwia się wjazd na Łotwę i odmawia się dostępu do procedury azylowej podczas stanu wyjątkowego, w tym w środku zimy. Jak podkreśliłam w moim zaleceniu dotyczącym zawracania, parlamentarzyści mają do odegrania kluczową rolę w opracowaniu polityki zarządzania granicami zgodnej z prawami człowieka" - powiedziała Mijatović.
8 czerwca Saeima udzieliła wstępnego poparcia dla poprawek do ustawy zaproponowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które rozszerzyłyby uprawnienia straży granicznej w zakresie zapobiegania nielegalnemu przekraczaniu granicy. Obecna ustawa nie wyjaśnia w wystarczającym stopniu uprawnień straży granicznej - w poprawkach proponuje się wprowadzenie nowego przepisu stanowiącego, że funkcjonariusz Straży Granicznej, wykonując obowiązki służbowe, ma prawo uniemożliwić osobie wjazd na terytorium kraju w miejscu i czasie do tego nieprzeznaczonym i użyć do tego siły fizycznej, specjalnych technik walki i środków specjalnych, a także do użycia psów służbowych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróciło uwagę, że wojna rozpoczęta przez Rosję i otwarcie wspierana przez Białoruś przeciwko Ukrainie jest postrzegana jako dodatkowy czynnik ryzyka i możliwa motywacja dla Białorusi do kontynuowania wysiłków na rzecz destabilizacji sytuacji na granicy z Łotwą, tj. wywierania presji na UE i NATO.