geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: ELTA.lt

Kolejne ważne spotkanie polsko-litewskie

Dodał: Andrzej Widera

18-09-2021 10:50


Wczoraj w Warszawie odbyło się drugie wspólne posiedzenie rządów Litwy i Polski, któremu przewodniczyli premier Litwy Ingrida Šimonytė i premier Polski Mateusz Morawiecki. Premierzy Litwy i Polski zgodzili się na zacieśnienie współpracy w dziedzinie obronności, omówili wspólne działania na rzecz wzmocnienia całości bezpieczeństwa regionalnego i więzi transatlantyckich oraz omówili trwałą i silną obecność wojskową sojuszników w regionie. Podczas spotkania premierzy podpisali wspólną deklarację o współpracy obu krajów w obszarach priorytetowych.

Warto przytoczyć kilka zdań ze wspólnej deklaracji opublikowanej już po spotkaniu polskich i litewskich premierów i ministrów, gdyż może mieć ona niebawem doniosłe znaczenie.

"Doceniając wolę polityczną dialogu i pełnej współpracy w wielu dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, oba rządy zachęcają do kontynuowania regularnych kontaktów i dążą do corocznych spotkań w tej formie."

"Oba rządy deklarują potrzebę kontynuowania współpracy w zakresie rozwoju głównych połączeń transportowych między Polską a Litwą, w celu zapewnienia jak najszybszego zakończenia realizacji projektów Via Carpathia, Via Baltica i Rail Baltica.
Polska i Litwa deklarują dalszą współpracę w ramach projektu synchronizacji bałtyckich systemów energetycznych z siecią kontynentalną Europy do 2025 roku, co jest dobrym przykładem europejskiej solidarności energetycznej i ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich."

W deklaracji rządy wyrażają swoje poparcie dla przejścia do neutralności klimatycznej w tempie odpowiadającym ich krajowej specyfice i zapewniają, że będą kontynuować wymianę doświadczeń w dziedzinie rynku pracy w kwestiach takich jak warunki dla rodzin i integracja osób niepełnosprawnych.

"Ostatnie wydarzenia związane z napływem nielegalnych migrantów oraz wzajemna solidarność i wsparcie okazane w tym kontekście jeszcze bardziej wzmocniły stosunki dwustronne. Polska i Litwa są zdecydowane kontynuować wysiłki na rzecz skutecznej ochrony swoich granic, które są również granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej, za pomocą wszelkich niezbędnych środków, w tym poprzez zapobieganie i stałe zwalczanie nielegalnego przekraczania granic. Jednak środki podejmowane wyłącznie na szczeblu krajowym już nie wystarczają i potrzebne są nowe, wspólne rozwiązania na szczeblu UE. Polska i Litwa podkreślają potrzebę dostosowania prawodawstwa UE i stworzenia prawnych warunków wstępnych dla państw członkowskich UE, aby były w stanie odpowiednio reagować na celowe wykorzystywanie państw trzecich do nielegalnej migracji oraz stosować skuteczne, jasno określone środki, które pozwolą państwom członkowskim na szybkie działanie i ochronę zarówno ich własnych krajów, jak i UE jako całości" - czytamy w deklaracji.

W dokumencie tym oba rządy przywiązują dużą wagę do dalszego wzmacniania partnerstwa w dziedzinie spraw wewnętrznych, w szczególności migracji i kwestii z nią związanych.

W deklaracji podkreślono wzmocnienie dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności oraz zwiększenie interoperacyjności sił zbrojnych Polski i Litwy. Rządy oświadczają, że będą kontynuować ścisłą współpracę w dziedzinie wzmocnionego odstraszania i obrony NATO poprzez praktyczną współpracę wojskową obejmującą sojusznicze dowództwo, siły, plany i zdolności, jak również poprzez koordynację stanowisk krajowych w celu dalszego rozwoju inicjatyw NATO.

Rządy zobowiązują się również do wspierania współpracy w zakresie badań i innowacji oraz promowania bezpośredniej współpracy między uczelniami wyższymi a publicznymi instytutami badawczymi.

"Jesteśmy silni, mamy wspólną historię. Konstytucja 3 maja i wzajemne zobowiązanie obu narodów, do którego odnosimy się we wspólnej deklaracji, są tego najlepszym przykładem. Doceniam fakt, że wspólnie upamiętniamy ważne daty historyczne we wspólnych wydarzeniach" - powiedziała premier Litwy.

Deklaracja stwierdza, że dwustronny dialog polityczny jest obecnie bardzo dynamiczny i odbywa się na wszystkich szczeblach, a rządy obu państw oczekują na kolejne spotkania w celu wzmocnienia wszechstronnej współpracy między Polską a Litwą. W celu zacieśnienia stosunków oba rządy zachęcają swoje ministerstwa do zintensyfikowania współpracy i dialogu oraz do promowania szerokich kontaktów między parlamentami obu krajów.

"Drugie spotkanie naszych rządów, które można już określić jako rodzącą się tradycję, pokazuje, jak bliskie i dynamiczne jest strategiczne partnerstwo między Litwą i Polską. Jesteśmy zdeterminowani, by dalej ją wzmacniać. Współpraca między Litwą i Polską jest bardzo korzystna dla naszych krajów i narodów" - powiedziała Šimonytė podczas spotkania z polskim premierem.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024