geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Kolejne umowy białorusko-rosyjskie

Andrzej Widera

18-08-2022 08:27


Białoruś pogłębia swoje uzależnienie polityczne od Rosji w ramach Państwa Związkowego. Wczoraj Białoruś podpisała kolejne porozumienia z Rosją, jednocześnie zapowiedziała możliwość wycofania się z kolejnej umowy międzynarodowej.

Wczoraj Łukaszenka zatwierdził projekt umowy międzyrządowej z Rosją o realizacji programu współpracy wojskowo-technicznej obu krajów do 2025 roku jako podstawę do dalszych negocjacji. Program współpracy wojskowo-technicznej Białorusi i Rosji do 2025 roku przewiduje m.in. wspólne działania badawczo-rozwojowe w zakresie tworzenia nowego i modernizacji istniejącego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także produktów podwójnego zastosowania.

Planuje się również zorganizowanie wspólnych produkcji gotowych modeli broni i sprzętu wojskowego oraz ich komponentów, a także prowadzenie wspólnej działalności w zakresie normalizacji technicznej, standaryzacji i katalogowania wyrobów wojskowych, dostaw wyrobów i usług o przeznaczeniu wojskowym w interesie organów władzy obu państw.

Także wczoraj Ministerstwa Zdrowia Rosji i Białorusi podpisały mapę drogową dla rozwoju współpracy w ochronie zdrowia w zakresie "grup kliniczno-statystycznych (kosztowych)". Strony omówiły również możliwość współpracy w zakresie wykorzystania innowacyjnych radiofarmaceutyków opracowanych w Krajowym Centrum Badań Medycznych Radiologii Ministerstwa Zdrowia Publicznego do diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych i innych. "Tworzenie cyfrowych profili lekarzy, pacjentów, organizacji medycznych to droga do poprawy jakości leczenia i budowania medycyny spersonalizowanej" - powiedział szef rosyjskiego resortu zdrowia Michaił Muraszko.

Tymczasem Białoruś może wycofać się z traktatu dotyczącego skarg na prawa człowieka do ONZ. 5 lipca odpowiedni projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania w parlamencie. Informacja została opublikowana na stronie internetowej Izby Reprezentantów.  Pierwszy Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych jest traktatem międzynarodowym, który ustanawia mechanizm skarg indywidualnych w ramach Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Protokół został przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 16 grudnia 1966 roku i wszedł w życie 23 marca 1976 roku. Według stanu na maj 2020 r. miała 35 sygnatariuszy i 116 państw stron. Białoruś ratyfikowała ją 19 stycznia 1992 roku.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024