geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Kolejne umowy białorusko-rosyjskie

Andrzej Widera

18-08-2022 08:27


Białoruś pogłębia swoje uzależnienie polityczne od Rosji w ramach Państwa Związkowego. Wczoraj Białoruś podpisała kolejne porozumienia z Rosją, jednocześnie zapowiedziała możliwość wycofania się z kolejnej umowy międzynarodowej.

Wczoraj Łukaszenka zatwierdził projekt umowy międzyrządowej z Rosją o realizacji programu współpracy wojskowo-technicznej obu krajów do 2025 roku jako podstawę do dalszych negocjacji. Program współpracy wojskowo-technicznej Białorusi i Rosji do 2025 roku przewiduje m.in. wspólne działania badawczo-rozwojowe w zakresie tworzenia nowego i modernizacji istniejącego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także produktów podwójnego zastosowania.

Planuje się również zorganizowanie wspólnych produkcji gotowych modeli broni i sprzętu wojskowego oraz ich komponentów, a także prowadzenie wspólnej działalności w zakresie normalizacji technicznej, standaryzacji i katalogowania wyrobów wojskowych, dostaw wyrobów i usług o przeznaczeniu wojskowym w interesie organów władzy obu państw.

Także wczoraj Ministerstwa Zdrowia Rosji i Białorusi podpisały mapę drogową dla rozwoju współpracy w ochronie zdrowia w zakresie "grup kliniczno-statystycznych (kosztowych)". Strony omówiły również możliwość współpracy w zakresie wykorzystania innowacyjnych radiofarmaceutyków opracowanych w Krajowym Centrum Badań Medycznych Radiologii Ministerstwa Zdrowia Publicznego do diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych i innych. "Tworzenie cyfrowych profili lekarzy, pacjentów, organizacji medycznych to droga do poprawy jakości leczenia i budowania medycyny spersonalizowanej" - powiedział szef rosyjskiego resortu zdrowia Michaił Muraszko.

Tymczasem Białoruś może wycofać się z traktatu dotyczącego skarg na prawa człowieka do ONZ. 5 lipca odpowiedni projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania w parlamencie. Informacja została opublikowana na stronie internetowej Izby Reprezentantów.  Pierwszy Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych jest traktatem międzynarodowym, który ustanawia mechanizm skarg indywidualnych w ramach Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Protokół został przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 16 grudnia 1966 roku i wszedł w życie 23 marca 1976 roku. Według stanu na maj 2020 r. miała 35 sygnatariuszy i 116 państw stron. Białoruś ratyfikowała ją 19 stycznia 1992 roku.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024