geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Kolejne szczegóły wizyty prezydenta Ukrainy w USA

Dodał: Andrzej Widera

01-09-2021 11:30


Strona ukraińska jest przekonana, że ​​prezydent USA Joe Biden za swojej kadencji odwiedzi Ukrainę, ale na razie nie ma konkretnych informacji. Jednocześnie wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych uważa się już teraz za udaną - powiedział towarzyszący prezydentowi Ukrainy, minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w rezydencji pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Waszyngtona Mount Vernon projekt transformacji Ukrainy, który obejmuje kwestie bezpieczeństwa, infrastruktury, bezpieczeństwa energetycznego i wzrostu gospodarczego.

Zełenski poinformował, że plan transformacji Ukrainy obejmuje ponad 80 projektów o łącznej wartości 277 mld USD. W szczególności przewiduje się finansowanie z budżetu państwa, a także przyciąganie międzynarodowych programów pomocowych, pożyczek i inwestycji. Prezydent powiedział, że ma nadzieję, że amerykańscy partnerzy „będą aktywnie zaangażowani w realizację tego ambitnego planu”.

Wczoraj delegacja ukraińska podpisała szereg porozumień. Jedną z najważniejszych jest podpisana nowa umowa ramowa w sprawie obrony strategicznej, która przewiduje realizację reform przemysłu obronnego wspierających aspiracje Ukrainy w sprawie przystąpienia do NATO oraz pogłębianie współpracy w zakresie bezpieczeństwa na Morzu Czarnym, cyberobrony i wymiany wywiadowczej.

"Podpisujemy dziś również porozumienie w sprawie projektów w dziedzinie badań, rozwoju, testowania i oceny, aby stworzyć podstawę do tworzenia wspólnych systemów uzbrojenia we współpracy wojskowo-technicznej przy indywidualnych wspólnych projektach " - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Natomiast minister energetyki Ukrainy Herman Gałuszczenko i sekretarz energetyki Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm podpisali wspólne oświadczenie o zacieśnieniu dwustronnej współpracy w dziedzinie energetyki i klimatu. Dokument przewiduje wzmocnienie współpracy dwustronnej w zakresie poprawy ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwach państwowych w sektorze energetycznym Ukrainy, w szczególności poprzez zaangażowanie międzynarodowych niezależnych rad nadzorczych.

W oświadczeniu wspomniano również o gotowości USA do pomocy Ukrainie w rozwoju bardziej konkurencyjnych i przejrzystych rynków energetycznych oraz dekarbonizacji jej gospodarki. Przy tej okazji ukraiński państwowy Energoatom podpisał memorandum z amerykańską firmą energetyczną Westinghouse Electric w sprawie wspólnej budowy nowego bloku energetycznego elektrowni atomowej Chmielnicki. Planowane są kolejne 4 bloki, a koszt projektu to nawet 30 miliardów dolarów.

Prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina widzi wsparcie Departamentu Energii USA w sprawie Nord Stream-2.
"Mamy bolesny problem z Nord Stream-2. Wszyscy mówią, że zostanie on ukończony. Będziemy rozmawiać o tym, jak to będzie działać i chcielibyśmy usłyszeć konkretne słowa i gwarancje, przede wszystkim ze strony USA, jeśli chodzi o prace nad Nord Stream 2. Ponieważ są oni bardziej zobowiązani wobec nich niż wobec innych partnerów" - powiedział Zełenski.

Do spotkania Biden-Zełenski ma dojść w Białym Domu o godz. 14.00 (21.00 czasu kijowskiego).


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024