geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Kolejne rosyjskie żądania

Andrzej Widera

18-02-2022 08:37


Żądanie Moskwy, by Stany Zjednoczone wycofały swoje wojska z Europy Środkowo-Wschodniej, jest absurdalne i wszyscy sojusznicy to rozumieją - powiedziała w wywiadzie premier Estonii Kaja Kallas. Wczoraj rosyjskie MSZ przekazało ambasadorowi USA w Rosji Johnowi Sullivanowi odpowiedź strony rosyjskiej na odpowiedź pisemną USA na rosyjski projekt traktatu o gwarancjach bezpieczeństwa. Rosyjskie MSZ opublikowało tekst odpowiedzi na Facebooku.

Rosja twierdzi, że USA nie udzieliły konstruktywnej odpowiedzi na rosyjskie propozycje, w tym nierozszerzania NATO, odmowy tworzenia baz wojskowych w krajach byłego ZSRR i nienależących do NATO oraz przywrócenia potencjału wojskowego NATO do stanu z 1997 roku. "Wobec braku gotowości strony amerykańskiej do wynegocjowania stanowczych, prawnie wiążących gwarancji naszego bezpieczeństwa ze strony USA i ich sojuszników, Rosja będzie zmuszona zareagować, w tym poprzez wdrożenie środków o charakterze wojskowym i technicznym." - czytamy w oświadczeniu.

Strona rosyjska zaprzecza planom inwazji na Ukrainę. Moskwa twierdzi również, że nie naruszyła swoich zobowiązań wynikających z Memorandum Budapesztańskiego z 1994 roku i zaprzecza okupacji Krymu. "Jeśli Ukraina zostanie przyjęta do NATO, będzie istniała realna groźba, że reżim w Kijowie będzie próbował "zwrócić" Krym siłą, wciągając USA i ich sojuszników, zgodnie z artykułem 5 Traktatu Waszyngtońskiego, w bezpośredni konflikt zbrojny z Rosją ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami" - uważa rosyjskie MSZ.

W dalszej części autorzy odpowiedzi napisali: "Zauważamy, że w swojej odpowiedzi na rosyjskie propozycje, USA nalegają, że postęp w poprawie europejskiej sytuacji bezpieczeństwa "może być osiągnięty tylko w warunkach deeskalacji w odniesieniu do zagrażających Rosji działań przeciwko Ukrainie", co rozumiemy jako żądanie wycofania rosyjskich wojsk z granic Ukrainy."(...) Wychodzimy z założenia, że stacjonowanie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na jej terytorium nie narusza i nie może naruszać podstawowych interesów USA. Przypominamy, że nasze siły nie znajdują się na terytorium Ukrainy".

"Powstała sytuacja jest nie do przyjęcia. Nalegamy na wycofanie wszystkich amerykańskich sił zbrojnych i uzbrojenia stacjonujących w Europie Środkowo-Wschodniej, Europie Południowo-Wschodniej i krajach bałtyckich. Jesteśmy przekonani, że możliwości krajowe w tym regionie są wystarczające." - napisali dalej rosyjscy dyplomaci.

Rosja zaproponowała, aby Stany Zjednoczone zrezygnowały z rozmieszczania swojej broni jądrowej w nienuklearnych państwach NATO, zlikwidowały infrastrukturę do rozmieszczania takiej broni w Europie oraz zaprzestały ćwiczeń z bronią jądrową z udziałem nienuklearnych państw członkowskich NATO.

"Powinniśmy traktować to żądanie jako absurdalne i jest to zrozumiałe dla wszystkich naszych sojuszników. Nasi sojusznicy zapewnili nas, pojedynczo i wspólnie, że Artykuł Piąty i nasza zbiorowa obrona to ich sprawa. Więc są za nami" - odpowiedziała estońska premier, jak Estonia powinna zareagować na żądania Rosji.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024