geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Kabel Estonia-Szwecja -sabotaż czy wypadek?

Andrzej Widera

18-10-2023 08:13


Wygląda na to, że kabel komunikacyjny na Morzu Bałtyckim, biegnący między Szwecją a Estonią, został uszkodzony mniej więcej w tym samym czasie, co uszkodzenie gazociągu Balticconnector na początku tego miesiąca, powiedział szwedzki minister obrony Pål Jonson. Z kolei estońscy politycy zapewnili, że dochodzenie jest w toku.

Według podanych informacji, kabel został częściowo uszkodzony i nadal nadaje się do użytku. Jonson powiedział, że szkody nie wystąpiły na szwedzkich wodach terytorialnych. Badane jest również uszkodzenie kabla komunikacyjnego w wyłącznej strefie ekonomicznej Estonii. To już trzeci kabel lub rurociąg, w przypadku którego zgłoszono uszkodzenie.

W wydanym we wtorek wieczorem oświadczeniu estońskie Ministerstwo Gospodarki i Komunikacji poinformowało, że wraz z Urzędem Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznej otrzymało 11 października informacje o kablu i spadku przepustowości. Kabel, który należy do szwedzkiej firmy, znajduje się na estońskich wodach terytorialnych około 50 km od wybrzeża wyspy Hiiumaa i biegnie w kierunku Szwecji. Maksymalna przepustowość została przywrócona w ciągu kilku dni i nie miała wpływu na komunikację, podało ministerstwo.

"Według wstępnych informacji, nie było powodu, by łączyć awarię estońsko-szwedzkiego kabla z innymi kablami" - napisano w oświadczeniu, w którym można przeczytać, że podobne uszkodzxenia występowału już wcześniej. "Skala tej awarii była dość niewielka i awaria została naprawiona. Należy wyjaśnić, jaka dokładnie była natura awarii i czy jest ona również związana z estońsko-fińskim kablem komunikacyjnym i awarią gazociągu" - powiedział minister obrony Hanno Pevkur.

Tymczasem estońscy naukowcy zajmujący się morzem uważają, że Estonia i Finlandia mogłyby wykorzystać sieć podwodnych mikrofonów – hydrofonów – do monitorowania podmorskich rurociągów i kabli. Choć zainstalowanie takich urządzeń monitorujących byłoby sporym wyzwaniem, prawdopodobnie nie byłoby zbyt kosztowne. Jak przekonują naukowcy z Estońskiej Akademii Nauk, hydrofony światłowodowe, które mogłyby być instalowane wzdłuż kabli i gazociągów podmorskich, są już obecnie w użyciu. W porównaniu do konwencjonalnych hydrofonów piezoelektrycznych, hydrofony światłowodowe mają znacznie lepszą transmisję sygnału na duże odległości, bardzo niską odpowiedź częstotliwościową i szerokie pasmo przenoszenia. Jednak na tę chwilę tak operatorzy gazociągu, jak i władze kraju nie widzą możliwości inwestycji w inne zabezpieczenie gazociągów i kabli podmorskich.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024