geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Grupa litewskich posłów wspiera stanowisko Polski w UE

Dodał: Andrzej Widera

08-11-2021 13:11


Kilkudziesięciu litewskich posłów przygotowało projekt rezolucji wyrażającej solidarność z Polską, która nie zgadza się z Unią Europejską (UE) w sprawie praworządności i reformy sądownictwa. Projekt proklamuje poparcie dla "państwa polskiego broniącego swej konstytucyjnej suwerenności i tożsamości narodowej". Rezolucja wzywałaby UE do cofnięcia decyzji, które podjęła w sprawie Polski. Tymczasem konserwatysta Žygimantas Pavilionis, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych (SCF), argumentuje, że taka deklaracja byłaby sprzeczna z zapisami litewskiej konstytucji.

Projekt rezolucji "O solidarności z Rzeczpospolitą Polską" został przygotowany przez 40 polityków należących do ugrupowań opozycyjnych w Sejmie, dwóch posłów rządzącego Patriotycznego Związku Litwy i Litewskich Chrześcijańskich Demokratów oraz jednego przedstawiciela Ruchu Liberalnego. Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas i Andrius Bagdonas podpisali projekt z zastrzeżeniem.

W ustępie tym wyrażono zaniepokojenie, "że napięcia i decyzje podjęte przez Europejską Radę Szefów Państw w odniesieniu do państwa członkowskiego Polska są trudne do pogodzenia z zasadami suwerenności i subsydiarności państw członkowskich, zapisanymi w najważniejszych dokumentach Unii Europejskiej, oraz że wycofanie się Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty Europejskiej i polityka grzywien i sankcji wobec państw członkowskich jest trudna do utrzymania".

Projekt rezolucji stwierdza również, że "Polska stoi na straży ram konstytucyjnych, ideałów moralnych i suwerenności państwa narodowego oraz stoi na straży wartości nie tylko własnego państwa, ale także Europy i zachodniego świata demokratycznego, chrześcijaństwa i humanizmu". Zdaniem europosłów, "wspierając Polskę, chronimy także Unię Europejską - (...) wspólnotę suwerennych państw, spójną w swej różnorodności".

Jednak szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych powiedział, że projekt uchwały jest też zasadniczo sprzeczny z litewską konstytucją. "Prawdopodobnie nigdy w życiu nie zapomnę nocy z 12 na 13 grudnia 2002 r., kiedy wszyscy razem z Polską podpisaliśmy w Kopenhadze Traktat o Przystąpieniu do UE. Żaden z sygnatariuszy, a przystąpiliśmy jako kilka państw, nie miał tam żadnych zastrzeżeń, w tym dotyczących nadrzędności prawa UE. Jest to wyraźnie zapisane we wszystkich naszych traktatach akcesyjnych" - powiedział Pavilionis.

Podkreślił, że Litwa przeprowadziła referendum w sprawie członkostwa w UE i przyjęła odpowiedni Akt Konstytucyjny. "Zobowiązanie Traktatu Akcesyjnego zostało ratyfikowane w naszym przypadku i w przypadku Polski, nawet w referendum w naszym przypadku, i jest częścią naszej Konstytucji. Dlatego podpisywanie deklaracji wspierających Polskę w walce z nadrzędnością prawa unijnego jest tożsame z postępowaniem wbrew zapisom naszej własnej Konstytucji, która została ratyfikowana przez naród - przekonywał poseł.

"Mam wielką nadzieję, że zarówno Polska, jak i Bruksela znajdą rozwiązanie, i że będzie to rozwiązanie, które nie zachwieje fundamentami UE, którą wszyscy dzielimy" - dodał. Pavilionis namawiał, by nie "podcinać gałęzi, na której, dzięki Bogu, wszyscy obecnie siedzimy".

 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024