geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Gaz dla Naddniestrza za rosyjskie pieniądze?

Dodał: Andrzej Widera

15-02-2025 09:00


Węgierska firma MET Gas ogłosiła rozpoczęcie dostaw gazu z Europy, a przywódca separatystów w Tyraspolu potwierdził, że zakupy realizowane są z rosyjskiego kredytu. Ze względu na sankcje uniemożliwiające rosyjskim firmom operowanie w Unii Europejskiej, Kreml reguluje płatności za gaz poprzez pośrednika z Dubaju. Co ciekawe, władze separatystyczne zmuszone są do uiszczania podatku VAT od importu gazu do budżetu Mołdawii.

Jako pierwsi informację o uruchomieniu dostaw podali europejscy dostawcy, którzy transportują gaz do granicy z Mołdawią. Węgierska spółka podkreśliła, że realizacja tej operacji stała się możliwa dzięki współpracy operatorów systemów przesyłowych z Unii Europejskiej, Ukrainy i Mołdawii. Mimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz napiętych relacji węgiersko-ukraińskich udało się osiągnąć porozumienie w sprawie tranzytu gazu przez region Odessy, eliminując tym samym ostatnią przeszkodę dla eksportu surowca do Naddniestrza. Rano lider separatystów oficjalnie potwierdził, że schemat dostaw z wykorzystaniem rosyjskiego finansowania już działa.

„Informuję, że dzisiaj do Naddniestrza dotarł gaz. Dostawa ta stała się możliwa dzięki rosyjskiemu kredytowi oraz wysiłkom Ministerstwa Energetyki Federacji Rosyjskiej. W imieniu swoim i wszystkich obywateli wyrażam wdzięczność specjalistom, którzy się do tego przyczynili” – napisał Wadim Krasnosielski. Problemem dla Tyraspola jest jednak fakt, że udzielony kredyt wystarczy jedynie na dwa tygodnie, co oznacza, że wraz z nadejściem wiosny kryzys energetyczny powróci.

Jednak powrót regionu pod energetyczny parasol Rosji przynosi korzyści także Kiszyniowowi. Tyraspol będzie zobowiązany do odprowadzania do budżetu Mołdawii podatku VAT w wysokości 8% wartości importowanego gazu. Przy średnich dziennych zakupach na poziomie 3 milionów metrów sześciennych po średniej cenie 630 euro za tysiąc metrów sześciennych, oznacza to wpływy do budżetu rzędu 6,8 miliona lei dziennie. Mimo to zarówno władze, jak i niezależni eksperci sceptycznie podchodzą do realizacji tego modelu.

„Rząd ponownie uległ Moskwie. W rzeczywistości mamy do czynienia z kolejną schematyczną formą finansowania reżimu separatystycznego, opracowaną przez Kreml. Wykorzystywane są firmy offshore, a rząd udaje, że nic się nie dzieje” – skomentował ekspert energetyczny z organizacji WatchDog, Sergiu Tofilat. Premier Mołdawii, Dorin Recean, zapowiedział, że nie zamierza namawiać Ukrainy do zgody na tranzyt gazu i apeluje, aby Tyraspol przyjął oferowaną przez Unię Europejską pomoc w wysokości 60 milionów euro.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024