Zdjęcie: Pixabay
10-04-2024 08:16
W porcie Lipawa, do 2029 roku powstać ma fabryka wodoru, która będzie w stanie wyprodukować ok. 150 tys. ton wodoru rocznie - zakłada to umowa podpisana pomiędzy władzami Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) Lipawa a spółką "CIS Liepāja". Tym samym, po raz pierwszy na Łotwie, wodór będzie produkowany na skalę przemysłową.
Przy okazji warto zauważyć, że wraz z ostatnią informacją o powstaniu portu wojennego, jest to kolejna zapowiedź dużej inwestycji w Lipawie. Jeśli chodzi o projekt fabryki wodoru, to w procesie produkcji planowane jest wykorzystanie energii z planowanych do budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, a wyprodukowany wodór będzie eksportowany głównie do krajów Unii Europejskiej.
Jak to zauważają media łotewskie, port w Lipawie mocno odczuł spadek wielkości przewozów wynikających z sankcji UE zastosowanych wobec Rosji i Białorusi. Dlatego Lipawska SSE stara się wprowadzać różne zachęty dla ściągnięcia inwestorów celem ożywienia portu. Podpisano już umowę z firmą Van Oord na utworzenie bazy wsparcia dla morskich farm wiatrowych.
Planujemy produkować tutaj 150 000 ton wodoru, przyglądamy się również budowie innych potencjalnych zakładów produkcyjnych w Estonii, na Litwie i w Finlandii. Przyszły rynek wodoru jest ogromny i jest to świetna okazja nie tylko dla Łotwy, ale przede wszystkim dla Lipawy, aby stać się pierwszą dużą bazą produkcyjną wodoru w Europie" - powiedział Tor Arne Pedersen z CIS Liepaja. Nowy zakład ma stworzyć 100 nowych miejsc pracy. Całkowita wartość inwestycji może wynieść około 1 miliarda euro, a władze SSE Liepaja liczą na wsparcie rządowe.