Zdjęcie: err.ee
02-11-2024 09:00
Premier Estonii Kristen Michal spotkał się z premier Łotwy Eviką Siliņą, aby omówić kluczowe kwestie dotyczące priorytetów UE i NATO, wsparcia dla Ukrainy oraz postępów we wspólnych projektach energetycznych i transportowych. Ich rozmowy dotyczyły również potrzeby skoordynowanych wysiłków krajów bałtyckich w celu zapewnienia silniejszej reprezentacji w UE i NATO, podkreślając wpływ jedności na platformach międzynarodowych.
Jednym z głównych punktów ich dyskusji była synchronizacja bałtyckich systemów elektroenergetycznych z kontynentalną siecią europejską, zaplanowana na luty 2024 roku. Odnieśli się również do znaczenia wspólnego rzecznictwa w UE, szczególnie w odniesieniu do następnego długoterminowego budżetu.
Estonia i Łotwa mają kilka wspólnych priorytetów w zakresie finansowania, takich jak poprawa regionów przygranicznych, zwiększenie dopłat do rolnictwa i wspieranie inicjatyw obronnych. Politycy podkreślili znaczenie zapewnienia finansowania UE dla Rail Baltica - projektu szybkiej kolei, który ma połączyć kraje bałtyckie z szerszą siecią europejską. Michal podkreślił, że zapewnienie jasności finansowej na głównej linii Rail Baltica do 2030 r. ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania źródeł finansowania UE, takich jak instrument „Łącząc Europę”.
„Aby budowa Rail Baltica mogła być kontynuowana z powodzeniem i abyśmy mogli zabezpieczyć jak największe finansowanie, wszyscy będziemy musieli dołożyć dodatkowych starań. Jasność co do tego, jak zapewnić, że główna linia zostanie uruchomiona do 2030 r., jest niezbędna, aby umożliwić dalsze finansowanie z kolejnej rundy programu Connecting Europe Facility, a także z innych źródeł finansowych”. - powiedział premier Estonii.
Jeśli chodzi o więzi gospodarcze, Michal zauważył wzrost estońskich inwestycji na Łotwie, z planami dalszego wzmocnienia relacji biznesowych poprzez nowe estońskie centrum biznesowe w Rydze. Ponadto oczekuje się, że nowe połączenie kolejowe Dorpat (Tartu)-Ryga przyczyni się do zacieśnienia więzi gospodarczych i kulturowych między sąsiednimi krajami.