geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Lars Stormbom Flickr

Estonia: zawarto umowę nowej koalicji rządowej

Dodał: Andrzej Widera

17-03-2025 09:08


Zgodnie z zapowiedziami proces kształtowania umowy koalicyjnej przebiegł sprawnie. Partia Reform i Eesti 200 osiągnęły porozumienie w sprawie koalicji, którą muszą teraz zatwierdzić władze partyjne. Podstawowe założenia nowego rządu koncentrują się na bezpieczeństwie i gospodarce, jednak szczegóły działań będą dopracowane do maja. Umowa koalicyjna przewiduje zwiększenie wydatków na obronność do 5% PKB, choć tempo realizacji tego celu pozostaje otwarte. Premier Kristen Michal zaznaczył, że konkretne decyzje zależą od spotkań z ministrem obrony. „Chcemy działać jak najszybciej, biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony Rosji, ale musimy dostosować się do realnych możliwości zakupowych” – powiedział Michal.

Ustalono także rozpoczęcie planowania budowy elektrowni jądrowej oraz kontynuację projektów lądowych farm wiatrowych. Jednocześnie, aby zrekompensować utracone dochody wynikające z rezygnacji z opodatkowania pierwszego euro zysku firm i osób prywatnych, rząd będzie musiał znaleźć oszczędności w wysokości 300 milionów euro. „Cięcia obejmą różne sektory, jednak emerytury nie zostaną naruszone” – zapewnił Michal. Z kolei Kristina Kallas, liderka Eesti 200, zaznaczyła, że ograniczenie wydatków o 10% już odczuwalnie wpływa na funkcjonowanie państwa. „Idąc dalej tym tropem, moglibyśmy dojść do momentu, w którym konieczne stanie się zamykanie usług publicznych, a to nie jest rozsądne” – podkreśliła.

Alternatywnych oszczędności rząd zamierza szukać m.in. poprzez redukcję biurokracji, choć nie przyniesie to setek milionów euro. Wkrótce odbędzie się spotkanie doradcze przedsiębiorców z premierem, podczas którego przeanalizowane zostaną procesy wydawania pozwoleń oraz regulacje administracyjne. Rozważa się również przesunięcie obowiązkowego raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju lub uczynienie go dobrowolnym. „Firmy potwierdzają, że ponoszą na to ogromne koszty, a korzyści są niepewne” – zaznaczył Michal.

Koalicja czeka jeszcze na zatwierdzenie przez władze partyjne, a negocjacje dotyczące pełnego porozumienia potrwają do maja. Zdaniem Kallas, największe spory mogą dotyczyć szkolnictwa wyższego i systemu ochrony zdrowia. „Obecny model finansowania opieki zdrowotnej nie jest trwały – deficyt stale rośnie, a do 2029 roku zabraknie rezerw. Nie możemy czekać do kolejnych wyborów, konieczne są reformy” – ostrzegła. Skład nowego rządu ma zostać ustalony w ciągu dwóch tygodni, a zmiany dotkną głównie stanowiska zajmowane dotąd przez socjaldemokratów. Kallas nie wyklucza również redukcji liczby ministerstw.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024