Zdjęcie: Spectra Energy Flickr
07-04-2022 11:16
Potwierdziły się wcześniejsze informacje o budowie w estońskim porcie Paldiski, pływającego terminalu LNG. Jednak z podanej dzisiaj informacji wynika, że z projektu zrezygnowała Łotwa. Minister gospodarki Estonii Taavi Aas i minister gospodarki Finlandii Mika Lintilä uzgodnili, że Finlandia i Estonia wspólnie wydzierżawią pływający terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG), aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu dla obu krajów.
"Zarówno Estonia, jak i Finlandia są w dużym stopniu uzależnione od dostaw gazu ziemnego z Rosji, dlatego w tych niestabilnych czasach ważne jest zabezpieczenie własnych zasobów i przygotowanie się na odejście od rosyjskiego gazu. Wspólnie z naszymi nordyckimi sąsiadami uznaliśmy, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie połączenie sił i zabezpieczenie dostaw gazu dla obu krajów poprzez uruchomienie w tym roku wspólnego terminalu LNG" - powiedział minister gospodarki Taavi Aas.
"Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, musimy przygotować się na ewentualne zakłócenia w imporcie gazu. Pływający terminal LNG to skuteczny sposób na zapewnienie dostaw gazu, w tym dla przemysłu. Chciałbym podziękować rządowi estońskiemu za sprawną współpracę" - dodał Mika Lintilä, minister gospodarki Finlandii.
Plan przewiduje, że Estonia i Finlandia stworzą niezbędne nabrzeża dla obsługi terminalu pływającego LNG i wydzierżawią niezbędny terminal pływający, który będzie mógł być wykorzystywany przez oba kraje na obu brzegach Zatoki Fińskiej. Niezbędne pirsy zostaną przygotowane w portach w Paldiski w Estonii i Inkoo w Finlandii.
Pływający terminal LNG ma zostać sprowadzony do tego regionu jesienią i zostanie zainstalowany najpierw na redzie, gdzie można to zrobić najszybciej. Lokalizacja terminalu pływającego będzie zależała od potrzeb i wielkości rynku. Nabrzeża na obu brzegach Zatoki Fińskiej zwiększą bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców gazu w obu krajach i zapewnią niezbędną elastyczność w korzystaniu z pływającego terminalu. Wynajem terminalu będzie kosztował 10 mln euro rocznie.