geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Dyskusja o reformie wojska oraz o oporze ludności na Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

12-07-2022 10:22


Pomysł stworzenia narodowej służby obronnej jest do przyjęcia, ale o obowiązkowym zaangażowaniu w nią kobiet wciąż można dyskutować – przyznał podczas wywiadu telewizyjnego prezydent Łotwy, najwyższy przywódca Narodowych Sił Zbrojnych Egils Levits.

"Mamy bardzo dobre, stojące na wysokim poziomie siły zbrojne, można powiedzieć, że jedne z najlepszych w NATO" - powiedział prezydent Łotwy dodając, że jednak na Łotwie nie ma wystarczającej liczby rezerwistów, którzy przeszli szkolenie wojskowe. "Zawodowe siły zbrojne są tym, czym są, a to jest ich ograniczona liczba. W nowej sytuacji geopolitycznej potrzeba też więcej ludzi, którzy w razie potrzeby mogą wziąć udział w obronie swojego kraju, którzy nie są żołnierzami zawodowymi, a takimi są rezerwiści - zapewnił Levits.

"Można dyskutować, czy ta służba powinna być obowiązkowa tylko dla mężczyzn, czy dla kobiet. A ja w każdym razie jestem za zasadą równości wszystkich. Kobiety powinny być również przygotowane do obrony swojego kraju" - uważa prezydent.

Tymczasem w części łotewskich mediów rozważa się najnowszą „Koncepcję Operacji Oporu”. powstała we współpracy Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Europie i Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony. Według tej koncepcji aby osiągnąć sukces w przypadku konfliktu zbrojnego, opór ludności wobec okupanta, a także konkretny i ukierunkowany opór przy użyciu ich sieci wojskowych i ruchu oporu, ma kluczowe znaczenie.

Narodowy ruch oporu przeciwko okupantowi musi być zaplanowany nie tylko w celu zapewnienia odzyskania suwerennego terytorium. Konieczne jest również uniemożliwienie sprawowania władzy przez podmioty inne niż prawowity rząd, który został obalony przez obcego okupanta. Zgodnie z tą koncepcją, państwo musi stale koncentrować się na powrocie rządu, państwa i narodu do stanu sprzed wojny.

Toms Rostoks, dyrektor łotewskiego Centrum Bezpieczeństwa i Badań Strategicznych Łotewskiej Akademii Obrony Narodowej, w przedmowie do koncepcji opublikowanej na stronie internetowej Ministerstwa Obrony napisał, że koncepcja zachęca do myślenia o tym, co nie do pomyślenia - o możliwości, że rosyjska agresja na Łotwę może skutkować kontrolowaniem przez armię agresora części terytorium Łotwy. Według niego Łotwa jest obecnie w sytuacji, w której dyskusji o oporze nie można już dłużej odkładać.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024