geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Dyskusja dyplomatyczna wokół udziału Białorusi w negocjacjach pokojowych

Andrzej Widera

18-12-2024 10:16


Toczą się już dyskusje dyplomatyczne na temat udziału w rozmowach rozejmowych wokół rosyjskiej wojny na Ukrainie. W poniedziałek swój udział w rozmowach zapowiedział MSZ Białorusi. Tymczasem ukraiński MSZ z zaskoczeniem przyjęło to oświadczenie, iż "Białoruś ubiega się o "miejsce przy stole rozmów pokojowych", gdzie zamierza uzyskać jakieś "gwarancje bezpieczeństwa"" - jak poinformował wczoraj rzecznik tego resortu.

"Wszystkie roszczenia białoruskich urzędników co do udziału w rozmowach czy uzyskania "gwarancji bezpieczeństwa" są bezpodstawne. Jedyne, do czego mają prawo pretendować, to sprawiedliwy proces w ramach międzynarodowej odpowiedzialności prawnej za współudział w zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Ukraina nie widzi potrzeby włączania Białorusi do procesu negocjacyjnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej rolę w agresji i brak wiarygodności jako niezależnego podmiotu międzynarodowego." - skomentował Heorhij Tychyj.

Sytuację wykorzystał rosyjski MSZ, którego rzeczniczka, Maria Zacharowa, przekazała dzisiaj, że Rosja uważa za istotne włączenie Białorusi w negocjacje z Ukrainą. "Rosyjsko-białoruska współpraca w kontekście kryzysu ukraińskiego {eufemizm Kremla dla agresji wobec Ukrainy - red.} opiera się na wysokim poziomie solidarności, zbieżności podejścia do zrozumienia sytuacji i możliwych dróg jej rozwiązania. Jeszcze raz podkreślam, że to zrozumienie opiera się nie tylko na słowach, ale także na konkretnych działaniach. Dlatego wysoko cenimy i wspieramy pokojowe wysiłki Mińska oraz uważamy za ważne i konieczne włączenie naszego najbliższego sojusznika do możliwych negocjacji wokół Ukrainy, który będzie się odbywał z udziałem Rosji. Uwzględnienie interesów Białorusi, w tym w sferze bezpieczeństwa, należy do naszych absolutnych priorytetów" – powiedziała rzeczniczka. Co istotne, Zacharowa przypomniała, że Białoruś była już miejscem negocjacji pokojowych w kwestii Ukrainy oraz brała udział w wymianie jeńców wojennych i cywilów między Rosją a Ukrainą.

Niewątpliwie włączenie w rozmowy pokojowe drugiego współagresora, czyli reżim Łukaszenki, jest typowo rosyjską prowokacją dyplomatyczną, a jej cel jest zapewne wieloraki: m.in. spowoduje to opóźnienie rozmów, jak też z oświadczenia wynika, że sugeruje się miejsce ich rozpoczęcia, co byłoby niedopuszczalne, nie tylko z punktu widzenia Ukrainy.

Także dzisiaj, Gabrielius Landsbergis, były minister spraw zagranicznych Litwy, napisał, że jeśli Ukraina nie otrzyma solidnych gwarancji bezpieczeństwa na przyszłość, skończymy z czymś w rodzaju Mińska-3. "Nazwijcie to, jak chcecie – może być Berlin-1 albo Waszyngton-1. To naprawdę nie ma znaczenia. Będzie to kontynuacja nieudanej polityki z 2015 roku." - napisał Landsbergis.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024