Zdjęcie: Pixabay
07-10-2024 11:08
W zeszłym roku Łotwa odnotowała najszybszy spadek liczby ludności w Unii Europejskiej – według danych Centralnego Biura Statystycznego zmniejszyła się ona o 11,1 tys. Liczba urodzeń na Łotwie również spada średnio szybciej niż w innych krajach Europy, a 14,5 tys. dzieci urodzonych w zeszłym roku to najniższy wynik od 100 lat.
Prof. Zane Vārpiņa ze Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Rydze, podkreśliła, że jako demografkę najbardziej niepokoi ją fakt, że Łotwa od dawna ma jeden z najwyższych współczynników umieralności w Unii Europejskiej. "W 2023 roku z przyczyn zewnętrznych, w tym z powodu samobójstw, wypadków komunikacyjnych, wypadków, utonięć, przemocy, narkotyków, zmarło 1500 osób. W zasadzie moglibyśmy tego uniknąć. Dzieci nie powinny umierać w szpitalu, bo nie są zaszczepione, ludzie nie powinni ginąć w wypadkach, samobójstwach. Myślę, że to bardzo, bardzo niepokojące." mówiła ekspertka.
Według niej, spadek liczby urodzeń na Łotwie jest większy niż w innych krajach europejskich, ponieważ dziura demograficzna, kiedy rodziło się niewiele dzieci, miała miejsce na Łotwie także w latach 90. Trwa migracja zarobkowa, choć w ubiegłym roku na Łotwę powróciło także 8,2 tys. reemigrantów.
Spadek liczby ludności będzie oczywiście miał największy wpływ na rynek pracy, powiedział Andrejs Migunovs, ekonomista Banku Łotwy. „Braki pracowników wywierają większą presję na płace i wyższe koszty pracy dla przedsiębiorstw w dłuższej perspektywie. Co właściwie możemy zrobić, aby złagodzić ten negatywny efekt? Oczywiście pracować z naszymi istniejącymi zasobami kadrowymi, a także poprawić ogólny poziom zdrowia wśród zatrudnionych. Możemy aktywniej rekrutować osoby, które chciałyby pracować, ale z jakiegoś powodu tego nie robią. Na przykład młodych ludzi, którzy nie kształcą się i nie pracują. Oczywiście możemy również poprawić jakość pracowników poprzez system edukacji, moglibyśmy szkolić więcej pracowników z wyższym wykształceniem”. - stwierdził Migunovs.
Jednak prof. Vārpiņa wyjaśnia, że nie ma prostych rozwiązań. Jedną z propozycji jest zwiększenie zasiłków dla rodziców na dzieci. Jest jednak pewna pozytywna wiadomość - na Łotwie są aktywni seniorzy, którzy kontynuują pracę po przejściu na emeryturę i stanowią dobry dodatek do rynku pracy.