geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

"Defence City" powstaje na Ukrainie

Dodał: Andrzej Widera

27-06-2025 14:29


Ukraina przyspiesza rozwój sektora obronnego, wchodząc w nową fazę międzynarodowej współpracy zbrojeniowej. Program „Defence City”, którego celem jest budowa wspólnych zakładów produkcji uzbrojenia z partnerami krajów formatu Ramstein, ma ruszyć już do września. Minister obrony Rustem Umierow potwierdził, że w planach znajduje się ponad 20 inicjatyw lokalizacji produkcji w samej Ukrainie i kilkanaście poza jej granicami – m.in. w Danii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Jeden z zakładów w Danii ma rozpocząć działalność już w najbliższych miesiącach.

Równolegle Ukraina prowadzi projekty z niemieckimi firmami w zakresie transporterów opancerzonych, artylerii i amunicji, a z USA – w dziedzinie dronów bojowych. Co istotne, państwa partnerskie rozważają zatrudnianie ukraińskich specjalistów w nowych zakładach zbrojeniowych za granicą. Jednocześnie, jak zaznacza Umierow, „nasz strategiczny interes to fizyczne bezpieczeństwo tych przedsiębiorstw – dlatego koncentrujemy je w regionach, które możemy skutecznie chronić systemami obrony powietrznej”.

Rozbudowie sektora obronnego towarzyszy dynamiczny rozwój technologii dronów. Tylko w tym roku Ukraina planuje dostarczyć na front ponad 4 miliony bezzałogowców. Dotychczas już 1,5 miliona z nich trafiło do jednostek bojowych. Drony odgrywają kluczową rolę w systematycznych operacjach uderzeniowych na głębokim zapleczu rosyjskim – jak zaznaczył minister, „zostało podjęte decyzję o zwiększeniu ich intensywności kilkukrotnie”. Nowe kontrakty obejmują dziesiątki tysięcy dronów dalekiego zasięgu, a operacje realizowane są codziennie zgodnie z zatwierdzonymi planami.

Jednocześnie Ukraina intensyfikuje działania w zakresie obrony przed wrogimi bezzałogowcami, szczególnie irańskimi „Szahedami”. Jak mówi Umierow, „przez lata nieustannie rozwijaliśmy skuteczne rozwiązania przeciwdronowe – dziś mamy dziesiątki technologii sprawdzonych w realnym boju”. Mimo że tradycyjne metody, takie jak mobilne grupy ogniowe, tracą skuteczność, nowe „drony myśliwskie” i inne systemy (utrzymywane w tajemnicy) skutecznie adaptują się do zmieniających się taktyk wroga.

Ukraina wdrożyła do służby w armii nowy bezzałogowy kompleks lądowy Protector, opracowany na podstawie doświadczeń bojowych. Ten pojazd o zasięgu 400 km i ładowności do 700 kg może być wykorzystywany do transportu amunicji, ewakuacji rannych oraz jako platforma dla systemów walki elektronicznej i uzbrojenia. Jak zauważył wiceminister obrony, Valerij Czurkin, „to zupełnie nowa gałąź rozwoju – pełnowymiarowy bezzałogowy pojazd bojowy, który pozwala wykonywać niebezpieczne misje bez ryzyka dla żołnierzy”.

Na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy pojawiły się także nowe drony: FPV-kompleks „Switłowod” oparty na światłowodzie oraz heksakopter „Wołyniaka”, przeznaczony do eliminowania silnie opancerzonych celów. Z kolei dron krążący MV-25 OSKAR, opracowany przez francusko-ukraińskie konsorcjum, jest już masowo wykorzystywany w działaniach frontowych.

Wszystkie te inicjatywy wpisują się w dążenie Ukrainy do zwiększenia potencjału obronnego, który – jak podkreśla prezydent Wołodymyr Zełenski – przekracza obecnie 35 miliardów dolarów. Mimo to, blisko 40% możliwości przemysłowych nie ma jeszcze zapewnionego finansowania. W odpowiedzi, Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt zmian budżetowych, zakładających znaczące zwiększenie nakładów na obronność. W parlamencie znajduje się również pakiet ustaw mających wprowadzić specjalne zasady prawne dla producentów broni – wypracowany wspólnie z Ministerstwem Obrony.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024