Zdjęcie: MON Litwy
20-10-2023 08:28
Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący Sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK), zasugerował w tym tygodniu rozważenie możliwości wprowadzenia na Litwie podatku obronnego. Debata na temat dodatkowego finansowania obronności odbywa się w momencie, gdy Kancelaria Prezydenta i niektórzy parlamentarzyści nie uwzględnili w projekcie przyszłorocznego budżetu obrony narodowej środków na zatwierdzony przez Radę Obrony Narodowej plan utworzenia dywizji w litewskiej armii.
"Oczywiście można i warto rozmawiać o dodatkowych podatkach związanych z obronnością, ale tylko przy planowaniu długoterminowego wzrostu wydatków na obronność" - powiedział Kęstutis Budrys, doradca ds. bezpieczeństwa Prezydenta Litwy. "Prezydent mówi, że cele, które wyznaczyliśmy dla obronności w tym roku, nie odpowiadają planowanemu finansowaniu, które zamierzamy przeznaczyć w przyszłym roku na obronę narodową. W związku z tym powinniśmy, po pierwsze, rozważyć zwiększenie tych środków. Po drugie, rozważyć możliwość zaciągnięcia pożyczki w przyszłym roku, jeśli warunki na to pozwolą." - mówił doradca.
"Te dwie rzeczy nie są ze sobą sprzeczne. Jeśli chodzi o przyszły rok, po prostu rozsądne jest zapewnienie takiej możliwości bez zmiany prawa" - powiedział Budrys o propozycji podatku od obrony i możliwości zaciągania pożyczek. Obecnie rząd proponuje przeznaczyć 2,71% Produktu Krajowego Brutto (PKB) na obronność, z czego 2,52% PKB to pieniądze budżetowe, a reszta to pieniądze z tymczasowej składki solidarnościowej banków.