Zdjęcie: Flickr
12-05-2023 11:20
Wczoraj w Stambule zakończyły się dwudniowe negocjacje na szczeblu wiceministrów obrony w sprawie "umowy zbożowej" (Black Sea Grain Initiative). Według opublikowanego komunikatu strony zgodziły się kontynuować w obecnym formacie wysiłki, "aby zapewnić skuteczne działanie „inicjatywy zbożowej” w najbliższej przyszłości”.
W ramach negocjacji strony rozmawiały również o powrocie statków handlowych i ich załóg, które pozostały w ukraińskich portach w związku z wojną prowadzoną przez Federację Rosyjską, a także zaplanowaniu i przeprowadzeniu ewakuacji. Wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że tzw. „porozumienie zbożowe” może zostać przedłużone o co najmniej dwa miesiące. Jednak kilka godzin po tym komunikacie MSZ Rosji po raz kolejny zagroziło, że nie przedłuży „porozumienia zbożowego”, jeśli rosyjskie warunki nie zostaną spełnione.
Wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Serhij Wierszynin powiedział, że jeśli do 18 maja nie uda się osiągnąć konsensusu w sprawie umowy zbożowej uwzględniającej rosyjskie wymagania, przestanie ona istnieć. Według niego „nie ma postępu w kwestii ponownego podłączenia Rosselkhozbanku do SWIFT, są sceptyczne oceny ONZ”.
Dzisiaj minister obrony Turcji Hulusi Akar poinformował, że strony "umowy zbożowej" zbliżają się do porozumienia w sprawie jego przedłużenia. Czterostronne spotkanie w Stambule w sprawie „porozumienia zbożowego” na szczeblu wiceministrów obrony Turcji, Rosji, Ukrainy oraz przedstawicieli ONZ przebiegało w pozytywnym kierunku – zaznaczył Akar. "Zbliżamy się do porozumienia w sprawie przedłużenia umowy zbożowej" - powiedział minister. Szef resortu obrony Turcji przypomniał, że w ramach "porozumienia zbożowego" z portów czarnomorskich wyeksportowano już ponad 30 mln ton produktów rolnych.