geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Białoruskie założenia współpracy z Rosatomem

Dodał: Andrzej Widera

29-12-2023 08:26


Białoruska Elektrownia Jądrowa w Ostrowcu (BelEJ) wygenerowała 22,3 mld kWh energii elektrycznej od momentu włączenia pierwszego bloku energetycznego do systemu energetycznego. Według ministra energetyki Uładzimira Karankiewicza, umożliwiło to zastąpienie 5,9 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.

"Jeśli weźmiemy pod uwagę ten rok, jest to już ponad połowa całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju i jest porównywalna z wielkością zużycia energii elektrycznej przez realny sektor gospodarki" - powiedział minister. Elektrownia, według założeń, ma generować około 18 mld kWh rocznie i zapewni ponad 40% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Karankiewicz zauważył, że projekt BelEJ wpłynął na rozwój powiązanych branż. Na Białorusi znajduje się ponad 900 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ich zużycie energii elektrycznej w okresie styczeń-listopad 2023 r. wzrosło o 23% rok do roku.

Tymczasem wczoraj poinformowano, że Białoruś i rosyjska korporacja państwowa Rosatom przygotowują propozycje realizacji nowych programów w ramach Państwa Związkowego ZBiR. Mińsk i Moskwa mają podpisać memorandum o pogłębieniu strategicznej współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania atomu na początku 2024 roku. Umowa przewiduje między innymi rozszerzenie współpracy w dziedzinie pozaenergetycznego zastosowania technologii jądrowych, medycyny nuklearnej i produkcji sprzętu medycznego, cyfryzacji, modernizacji przedsiębiorstw przemysłowych, gospodarki odpadami, produkcji detektorów promieniowania jonizującego i innych obszarów współpracy.

Planowane jest opracowanie projektu naukowo-technicznego Państwa Związkowego w dziedzinie medycyny nuklearnej w zakresie radiofarmaceutyków, którego realizacja przyczyni się do wprowadzenia na rynek nowych leków do wczesnej diagnostyki raka. Ponadto Ministerstwo Komunikacji Białorusi i Rosatom opracowują wspólną propozycję dla programu państwa Unii "Regionalny rozwój cyfrowy". Przewiduje się również opracowanie wspólnej produkcji detektorów promieniowania jonizującego i komponentów do nich. W tej dziedzinie "Rosatom" współpracuje z białoruskim Ministerstwem Sytuacji Nadzwyczajnych. Ponadto rozważane są możliwości wyposażenie białoruskich ośrodków onkologicznych, współpraca w zakresie produkcji systemów magazynowania energii oraz udział białoruskich przedsiębiorstw w rosyjskim projekcie stworzenia samochodu elektrycznego Atom.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024