Zdjęcie: Pixabay
15-03-2024 08:26
Białoruś wprowadziła zakaz importu niektórych towarów z Litwy. Odpowiedni dekret został podpisany przez premiera Ramana Hałouczenkę. Woda, piwo, wino, moszcz winogronowy, wermut, inne napoje fermentowane, alkohol etylowy, ocet, opony, odzież i inne używane produkty, a także używane części i akcesoria samochodowe - import został zabroniony na Białorusi.
Władze reżimu Łukaszenki oświadczyły, że blokuja niektóre produkty importowane z Litwy w odwecie za zamknięcie przez Litwę dwóch kolejnych przejść granicznych. Jak dodało MSZ Białorusi w oświadczeniu, podobnych kroków może spodziewać się Łotwa - tak w odniesieniu do zamknięcia przejścia granicznego w zesżłym roku, jak i wprowadzeniu zakazu importu zboża z Rosji i Białorusi.
Uzupełniono również listę towarów z grudnia 2021 roku, których import i sprzedaż na terytorium Białorusi jest zabroniona. Lista obejmuje mleko skondensowane i śmietanę, owoce i orzechy, kawę, soki owocowe, wodę, ocet, rajstopy, pończochy, skarpety i inne wyroby pończosznicze, niektóre produkty budowlane, lodówki i zamrażarki pochodzące z Litwy. Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zauważa, że zakazy nie dotyczą towarów importowanych na Białoruś do użytku osobistego.
Aktualizacja godz. 10:15
Zakazując importu różnych towarów z Litwy na Białoruś, władze tego kraju nałożyły sankcje na własny naród – powiedział Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy. „Postanowili zrezygnować z produktów, których prawdopodobnie najbardziej potrzebują. Tak naprawdę te ilości produktów z Litwy nie są zbyt duże w przypadku produktów wytwarzanych na Litwie, ale ich ceny i tak będą rosły, a tych produktów będzie jeszcze mniej” – zapewnił. Według Landsbergisa, decyzja ta zmusi część litewskiego biznesu, który eksportował swoje produkty na Białoruś, do przeniesienia się gdzie indziej.
Według Žygimantasa Pavilionisa, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Seimasu, decyzja Białorusi będzie miała również wpływ na rynek rosyjski, ponieważ to właśnie za pośrednictwem tego kraju często omijano sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji. "Białoruś była miejscem, w którym Rosja omijała sankcje. Sami wielokrotnie podnosiliśmy potrzebę zaostrzenia sankcji wobec Białorusi, aby uniemożliwić Rosji obchodzenie tych sankcji" - powiedział poseł. "Ale co Białoruś próbuje osiągnąć, próbując się izolować? Myślę, że chodzi o podzielenie tego samego Zachodu, aby nie podejmował decyzji, które mogą być dla niej jeszcze bardziej bolesne" - powiedział.