Zdjęcie: Telegram
13-07-2023 09:52
NATO zauważyło, że pogłębianie integracji wojskowej Białorusi z Rosją, „w tym rozmieszczenie zaawansowanych rosyjskich zdolności wojskowych i personelu wojskowego na Białorusi, ma implikacje dla regionalnej stabilności i obrony Sojuszu ”. Sojusz wezwał władze białoruskie do „zaprzestania złośliwych działań wobec sąsiadów, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz przestrzegania prawa międzynarodowego” i potępił zamiar Rosji rozmieszczenia broni jądrowej na białoruskim terytorium, zauważając, że takie działania „podważają strategiczne stabilności i wspólnego bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim”.
Warto przy tym zauważyć, że Swiatłana Cichanouska jako pierwsza białoruska polityk wzięła udział w oficjalnym programie szczytu NATO. „Wiem, że teraz wszystkie oczy skierowane są na Ukrainę i Rosję. Ale warto pamiętać, że Białoruś jest również częścią problemu bezpieczeństwa, przed którym stoimy. Białoruś jest kluczowym elementem bezpieczeństwa naszego regionu ” – powiedziała. Ważne jest rozdzielenie reżimu białoruskiego i narodu białoruskiego bez stawiania między nimi znaku równości - postulowała Swiatłana Cichanouska w ramach głównego programu szczytu NATO. W Wilnie przywódczyni białoruskich sił demokratycznych spotkała się z prezydentem USA Joe Bidenem , ministrem spraw zagranicznych Belgii , z przywódcami i przedstawicielami MSZ Islandii, Portugalii, Finlandii i Litwy.
"To wszystko ma ważne, a nie tylko symboliczne znaczenie dla naszego kraju. Dzięki udziałowi Cichanouskiej na forum kluczowej organizacji bezpieczeństwa na świecie nie tylko białoruskie siły demokratyczne, ale i cała Białoruś nabierają podmiotowości. W końcu czołowi światowi politycy mają powody, by postrzegać nasz kraj nie jako rosyjski przyczółek, ale jako niepodległe państwo, w którym istnieją siły walczące o zrozumiałe i bliskie zachodniej cywilizacji ideały, które reprezentuje Sojusz." - napisał publicysta Ihor Lenkiewicz.