Zdjęcie: Pixabay
01-06-2023 14:00
W Krakowie odbyło się dwustronne spotkanie grupy ekspertów ds. ochrony dziedzictwa kulturowego Litwy i Polski, na którym omówiono współpracę w obszarach ochrony dziedzictwa kulturowego, zachowania pamięci historycznej, muzeów, bibliotek i archiwów istotnych dla obu krajów. Wieloletnim formatem współpracy z Polską są właśnie te spotkania ekspertów, które organizowane są co dwa lata: w 2021 r. dwunaste spotkanie bilateralne odbyło się w Kownie, kolejne – czternaste – również odbędzie się na Litwie.
Spotkaniu litewskiej i polskiej grupy ekspertów ds. ochrony dziedzictwa kulturowego przewodniczyli Rimantas Mikaitis wiceminister kultury Litwy oraz Jarosław Sellin sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Na spotkaniu podsumowano realizowane i planowane wspólne działania w zakresie dziedzictwa kulturowego, dokonano przeglądu najnowszych informacji na temat aktualnie prowadzonych prac konserwatorskich zabytków dziedzictwa kulturowego oraz uzgodniono dalsze wspieranie ważnych dla obu krajów projektów restauracji dziedzictwa kulturowego, celem współpracy w zakresie ochrony pamięci.
Na spotkaniu omówiono też wspólne projekty na Litwie i w Polsce w 2023 roku. upamiętniających 700-lecie Wilna, z udaną dwustronną współpracą między państwowymi instytucjami pamięci. Postanowiono ją wzmocnić poprzez wymianę specjalistów, organizację staży, organizację konferencji, wystaw i publikacji naukowych oraz wymianę informacji. Przedstawiono również planowane inicjatywy dotyczące upamiętnienia ważnych rocznic i uwiecznienia postaci zasłużonych kulturowo.
Przedstawiciele delegacji wyrazili również zadowolenie ze współpracy bibliotek narodowych Litwy i Polski oraz innych instytucji w udzielaniu pomocy Ukrainie i podejmowaniu aktywnych działań na arenie międzynarodowej w celu usunięcia przedstawicieli Rosji z organizacji międzynarodowych w związku z agresją na Ukrainę.