geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Organizator

Litewsko-łotewski pawilon na EXPO 2025 w Osace

Dodał: Andrzej Widera

14-04-2025 10:33


Na Expo 2025 w Osace zainaugurowano wspólny pawilon Litwy i Łotwy – pierwsze takie połączenie sił w historii tych krajów podczas światowej wystawy. Choć Estonia tym razem nie dołączyła, to właśnie poprzez symboliczne „zjednoczenie” dwóch bałtyckich sąsiadów autorzy chcą podkreślić wspólne wartości i wyjątkowość regionu. „Jesteśmy jednością” – to hasło przewodnie pawilonu, którego tematyka obraca się wokół trzech ściśle powiązanych pojęć: człowieka, natury i technologii. Jak zauważyła Lina Antanavičienė, litewska komisarz generalna, „gdy znajdujemy wspólnotę i to, co nas łączy – jesteśmy silniejsi”.

Sercem ekspozycji jest ciemnozielona interaktywna ściana ze szkła, pokryta naturalną warstwą kondensatu. Odwiedzający mogą pozostawiać na niej wiadomości i rysunki, które znikają po kilku minutach – to refleksja nad przemijaniem i wpływem jednostki na środowisko. „To nie pozostawia nikogo obojętnym” – zauważa projektant Artūrs Analts. Instalacja oddaje ducha bałtyckiej przyrody – wilgotność powietrza, spokój lasów, zieleń regionu.

Już pierwszego dnia wystawę odwiedziło niemal trzy tysiące osób. Przed wejściem od rana ustawiła się długa kolejka, a reakcje gości były entuzjastyczne, niezależnie od wieku czy narodowości. „Uśmiechnięci ludzie rozumieją nasz przekaz” – mówi Analts z widoczną radością. Zwiedzający z zainteresowaniem podchodzą też do „apteki natury” – prezentacji około 300 gatunków roślin łąk bałtyckich wraz z opisami ich właściwości i zastosowań w codziennym życiu.

W pawilonie można również wziąć udział w symbolicznej akcji sadzenia drzew. Poprzez ekrany interaktywne odwiedzający mają możliwość „posadzenia” sosny lub świerku, które później zostaną rzeczywiście zasadzone na terenie Litwy i Łotwy. W ten sposób osobiste doświadczenie przenika się z realnym działaniem na rzecz przyrody.

Choć pawilon nie dzieli przestrzeni między krajami, obecni są przedstawiciele obu narodów – ambasadorowie i komisarze generalni – podkreślając równość i partnerstwo. Jak mówi Antanavičienė: „Człowiek, natura i technologia dziś są już nierozerwalne”. W ramach wystawy zaplanowano szereg wydarzeń – od promocji turystyki, przez dyskusje o inteligentnych miastach, po koncert muzyki Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. Kulminacyjnym momentem będzie wspólne świętowanie Dnia Bałtyckiego 23 sierpnia, z prezentacją tradycji pieśni i strojów narodowych.

Expo 2025 potrwa do 13 października, z udziałem 160 krajów i 9 organizacji międzynarodowych. Organizatorzy spodziewają się ponad 28 milionów odwiedzających. Od 1851 roku, kiedy w Londynie odbyła się pierwsza Wystawa Światowa, EXPO pozostaje miejscem wymiany idei, promocji kultury i nawiązywania kontaktów biznesowych – a pawilon bałtycki w Osace idealnie wpisuje się w tę tradycję.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024