Zdjęcie: Organizator
14-04-2025 10:33
Na Expo 2025 w Osace zainaugurowano wspólny pawilon Litwy i Łotwy – pierwsze takie połączenie sił w historii tych krajów podczas światowej wystawy. Choć Estonia tym razem nie dołączyła, to właśnie poprzez symboliczne „zjednoczenie” dwóch bałtyckich sąsiadów autorzy chcą podkreślić wspólne wartości i wyjątkowość regionu. „Jesteśmy jednością” – to hasło przewodnie pawilonu, którego tematyka obraca się wokół trzech ściśle powiązanych pojęć: człowieka, natury i technologii. Jak zauważyła Lina Antanavičienė, litewska komisarz generalna, „gdy znajdujemy wspólnotę i to, co nas łączy – jesteśmy silniejsi”.
Sercem ekspozycji jest ciemnozielona interaktywna ściana ze szkła, pokryta naturalną warstwą kondensatu. Odwiedzający mogą pozostawiać na niej wiadomości i rysunki, które znikają po kilku minutach – to refleksja nad przemijaniem i wpływem jednostki na środowisko. „To nie pozostawia nikogo obojętnym” – zauważa projektant Artūrs Analts. Instalacja oddaje ducha bałtyckiej przyrody – wilgotność powietrza, spokój lasów, zieleń regionu.
Już pierwszego dnia wystawę odwiedziło niemal trzy tysiące osób. Przed wejściem od rana ustawiła się długa kolejka, a reakcje gości były entuzjastyczne, niezależnie od wieku czy narodowości. „Uśmiechnięci ludzie rozumieją nasz przekaz” – mówi Analts z widoczną radością. Zwiedzający z zainteresowaniem podchodzą też do „apteki natury” – prezentacji około 300 gatunków roślin łąk bałtyckich wraz z opisami ich właściwości i zastosowań w codziennym życiu.
W pawilonie można również wziąć udział w symbolicznej akcji sadzenia drzew. Poprzez ekrany interaktywne odwiedzający mają możliwość „posadzenia” sosny lub świerku, które później zostaną rzeczywiście zasadzone na terenie Litwy i Łotwy. W ten sposób osobiste doświadczenie przenika się z realnym działaniem na rzecz przyrody.
Choć pawilon nie dzieli przestrzeni między krajami, obecni są przedstawiciele obu narodów – ambasadorowie i komisarze generalni – podkreślając równość i partnerstwo. Jak mówi Antanavičienė: „Człowiek, natura i technologia dziś są już nierozerwalne”. W ramach wystawy zaplanowano szereg wydarzeń – od promocji turystyki, przez dyskusje o inteligentnych miastach, po koncert muzyki Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. Kulminacyjnym momentem będzie wspólne świętowanie Dnia Bałtyckiego 23 sierpnia, z prezentacją tradycji pieśni i strojów narodowych.
Expo 2025 potrwa do 13 października, z udziałem 160 krajów i 9 organizacji międzynarodowych. Organizatorzy spodziewają się ponad 28 milionów odwiedzających. Od 1851 roku, kiedy w Londynie odbyła się pierwsza Wystawa Światowa, EXPO pozostaje miejscem wymiany idei, promocji kultury i nawiązywania kontaktów biznesowych – a pawilon bałtycki w Osace idealnie wpisuje się w tę tradycję.