Zdjęcie: Pixabay
09-10-2024 12:10
W tym roku po raz pierwszy w ramach ukraińskiej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments w dniach 1-31 października organizowana jest specjalna kategoria poświęcona polskiemu dziedzictwu kulturowemu w Ukrainie - informuje Damian Kujawa, nasz warszawski współpracownik.
W rezultacie autorzy najlepszych zdjęć zabytków i filmów otrzymają cenne nagrody i firmowane upominki od Wikimedia. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają firmowane upominki. Zapraszamy wszystkich do udziału.
Jak przesłać swoje zdjęcia:
1) Wejdź na stronę kategorii specjalnej w Wikipedii.
2) Utwórz konto lub zaloguj się na swoje konto w Wikipedii (podczas rejestracji musisz podać prawidłowy adres e-mail).
3) Znajdź punkt orientacyjny na listach konkursowych wybranego obwodu (oblast). Każdy punkt orientacyjny ma swój własny identyfikator (ID).
4) Jeśli posiadasz informacje o obiekcie, którego nie ma na listach, prześlij je na adres wlm@wikimedia.org.ua, podając nazwę miejscowości, w której znajduje się obiekt, inne dane (współrzędne, linki do publikacji itp.).
5) Od 1 do 31 października można przesyłać zdjęcia zabytków bezpośrednio z listy: znajdź wiersz z żądanym obiektem na liście i kliknij link „[Prześlij zdjęcie]" lub „Prześlij więcej zdjęć" w ostatniej kolumnie.
Wszystkie zdjęcia przedstawiające obiekty z list konkursowych danej kategorii specjalnej będą automatycznie brały w niej udział, więc nie ma potrzeby zaznaczania tego przy zgłaszaniu zdjęcia do konkursu.
Uwaga: ze względu na stan wojny w Ukrainie, do konkursu kwalifikują się wyłącznie zdjęcia wykonane przed 30 czerwca 2024 roku (włącznie). Jedynym wyjątkiem są wnętrza zabytków - można je zgłaszać, nawet jeśli zostały zrobione podczas konkursu w październiku.
Filmy będą musiały zostać przekonwertowane do formatu webm. Filmy można zgłaszać bez podkładu muzycznego; jeśli dodasz muzykę, upewnij się, że jest ona dostępna na wolnej licencji.
Konkurs organizowany jest przez zespół wolontariuszy, do którego można dołączyć! Potrzebujemy pomocy w znalezieniu informacji o polskich zabytkach w Ukrainie, aby rozszerzyć listy. Możesz również rozpowszechniać informacje o konkursie, przetwarzać listy zabytków w Wikipedii, ilustrować, poprawiać i tworzyć artykuły o tych zabytkach w Wikipedii itp. Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia w Polsce (lub online). Skontaktuj się z komitetem organizacyjnym pod adresem wlm@wikimedia.org.ua
Dla kontekstu:
Specjalna strona nominacji w Wikipedii: pl.wlm.photo
Pełny tekst na blogu konkursowym: https://wlm.org.ua/polish-heritage-2024/
Publikacja o kategorii specjalnej w języku angielskim