Zdjęcie: Wydawcy
21-07-2023 13:15
W ramach kolejnego odcinka propozycji literatury dotyczącej regionu krajów I Rzeczpospolitej, chcemy Państwu polecić kolejne dwie książki. Pierwsza dotyczy Rosji, natomiast druga, która odpowiada czasowi wakacyjnemu, przypomina nam o krainie pogranicza polsko-litewskiego.
Jeden z najwybitniejszych polskich historyków, profesor Andrzej Nowak, w książce pod tytułem "Powrót "Imperium Zła" Ideologie współczesnej Rosji. ich twórcy i krytycy (1913-2023)" rekonstruuje tradycje i praktyki rosyjskiego imperializmu – od schyłku epoki carów po rządy Putina.
W pasjonującej, wielowymiarowej pracy autor wyjaśnia m.in., dlaczego w Rosji władza nie tylko może, ale musi odwoływać się do siły, jeśli ma utrzymać swój autorytet. Podsumowuje historię akademickiej refleksji nad rosyjskim imperializmem – od tabu, jakim było objęte to pojęcie, po swoistą „imperiologię”. Opisuje fenomen „szkoły polskiej” w sowietologii, a szukając jej tradycji, sięga po wstrząsająco aktualne diagnozy wielkich twórców polskiego romantyzmu. Historyczne rekonstrukcje prowadzą zaś do odpowiedzi na najważniejsze pytanie tej książki – jak możliwy był powrót do myślenia w kategoriach imperialnej rekonkwisty po upadku Związku Sowieckiego?
Druga z polecanych przez naszą redakcję książek, dotyczy krainy teoretycznie nam znanej, bo Suwalszczyzny. Ale czy na pewno ją znamy? Dr Maciej Ambrosiewicz, konserwator zabytków, muzealnik i regionoznawca, w swojej książce pt. "Suwalska szkatułka. Kulturowy przewodnik po Suwalszczyźnie, czyli 12 (i pół) wędrówek po Międzyziemiu" przypomina o mniej znanych faktach i miejscach tej krainy, a która dzięki temu jest czymś więcej niż przewodnik. W książce znalazły się także opisy najciekawszych szlaków po regionie, zarówno pieszych, rowerowych, jak i kajakowych.
"Proponuję, aby potraktować tę książkę jako nietypowy przewodnik, z luźno ułożonymi kartkami, gdzie ścieżki nakładają się na siebie. Podobnie jak ma to miejsce w szkatułce z biżuterią, gdy trudno jest na pierwszy rzut oka zorientować się, gdzie zaczyna się jeden naszyjnik, a gdzie kończy drugi…" - napisał autor i trudno jest się z nim nie zgodzić.