Zdjęcie: Pixabay
30-04-2024 13:22
Jak informuje "Kurier Wileński" największa polska organizacja społeczna na Litwie, Związek Polaków na Litwie (ZPL), obchodzi w tym roku 35 rocznicę założenia. Dzisiaj ZPL liczy około 9 tysięcy osób zrzeszonych w 250 kołach terenowych na Litwie i 14 oddziałach. Uroczystość z udziałem członków organizacji i gości odbyła się w sobotę, 27 kwietnia, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Związek Polaków na Litwie powstał w kwietniu 1989 r., w okresie odrodzenia narodowego Litwy. Wyłonił się on z innej organizacji, Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie działającego przy Litewskim Funduszu Kultury. Do przekształcenia SSKPL w Związek Polaków na Litwie doszło 15-16 kwietnia 1989 r., na I Zjeździe SSKPL. Stowarzyszenie działające w sferze kultury zostało zreorganizowane w ZPL, samodzielną organizację działającą w obronie Polaków mieszkających na Litwie. U sterów Związku stali kolejno prezesi: Jan Sienkiewicz (1989-1991, 2000-2001), Jan Gabriel Mincewicz (1991-1994), Ryszard Maciejkianiec (1994-2000), Michał Mackiewicz (2002-2021).
ZPL od początku prowadzi szeroką działalność społeczno-kulturalną. Zainicjowane w latach 90. sztandarowe imprezy - festyny kultury polskiej - odbywają się do dzisiaj. To m.in. słynne „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie, „Pieśń znad Solczy” w rejonie solecznickim, „Dźwięcz, Polska Pieśni!” w rejonie trockim, „Śpiewaj z nami” w rejonie szyrwinckim. Związek jest też inicjatorem wielu wydarzeń sportowych, społecznych, m.in. odbywającego się latem rodzinnego zlotu turystycznego. Dbając o zachowanie pamięci historycznej, organizuje też obchody rocznicowe w miejscach pamięci w Zułowie, Krawczunach, na Rossie i in. ZPL opiekuje się zabytkami polskimi i pomnikami żołnierzy polskich a także znanych Polaków.Obchody 35-lecia ZPL już się rozpoczęły w poszczególnych kołach organizacji i będą trwały do końca roku. A już 4 maja ulicami Wilna przejdzie Parada Polskości, która również uczci tegoroczny jubileusz.