Zdjęcie: Youtube
17-03-2023 15:00
Tocząca się już od ponad roku wojna rosyjsko-ukraińska wciąż domaga się interpretacji. Chociaż napisano już wiele analiz militarnych, strategicznych czy geopolitycznych, to otwarte pozostają pytania o sens tych dramatycznych wydarzeń. Można go szukać, patrząc z różnych perspektyw – świadczą o tym najnowsze numery pism „44 / Czterdzieści i Cztery” i „Polityka Narodowa”. Redakcja „44” zaproponowała spojrzenie na wojnę z perspektywy teologicznej analizy polityki oraz stojących za nią systemów wartości i symboli. Do współtworzenia pisma zaproszono też ukraińskich teologów. Z kolei redakcja „Polityki Narodowej” oferuje interpretacje strategicznych kierunków polityki polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej, szukając przy tym spojrzenia metapolitycznego.
W czasie debaty spotkamy ze sobą obie perspektywy, będziemy dążyli do pogłębionej analizy wojny oraz kultur i teologii politycznych Rosji i Ukrainy wyrastających ze wschodniego chrześcijaństwa. Zastanowimy się także nad rolą odgrywaną przez Polskę w sferze pomiędzy łacińskim Zachodem a greckim Wschodem. Zapytamy również o to, w jaki sposób Kościół może interpretować wojnę i odpowiadać na przemoc oraz jej uzasadnienia budowane w odniesieniu do wartości konserwatywnych i chrześcijańskich.
W debacie wzięli udział:
Dr hab. Michał Łuczewski – socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor „44 / Czterdzieści i Cztery”
Dr Michał Sadłowski – historyk prawa i ustroju z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert ds. sfery postsowieckiej
Szymon Wiśniewski – prawnik i rusycysta, związany z portalem „Nowy Ład”, analityk Instytutu Prawa Wschodniego im. Gabriela Szerszeniewicza