Zdjęcie: Pixabay
06-05-2025 15:00
Obecnie około 20 procent terenów należących do Ukrainy jest okupowana przez Rosję. Jest to Krym oraz większość obszarów następujących obwodów: ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego oraz chersońskiego. Biorąc pod uwagę aktualny stan rozmów pokojowych, głównie między USA a Rosją, na razie jest coraz mniejsze prawdopodobieństwo odzyskania ich przez Ukrainę.
Władza rosyjska podejmuje więc działania, aby na okupowanych terenach nastąpił proces zjednoczenia i tym samym unifikacji z resztą kraju. Są to przede wszystkim kwestie administracyjne, prawne czy finansowo-ekonomiczne. Warto jednak pamiętać, iż kraj rządzony przez Władimira Putina nie zapomina również o działaniach w sferze kultury na okupowanych terenach Ukrainy. Prezydent Rosji jeszcze w 2014 roku, gdy Rosja anektowała Krym wypowiedział takie słowa: „Wszystko na Krymie mówi o naszej wspólnej historii i dumie (…) W ludzkich sercach i umysłach Krym zawsze był integralną częścią Rosji. To mocne przekonanie, oparte na prawdzie i sprawiedliwości, było niezachwiane i przekazywane z pokolenia na pokolenie”.
Podobne wypowiedzi różnych rosyjskich polityków rosyjskich pojawiały się w ostatnich 10 latach. Intensyfikacja ich nastąpiła po pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Artykuł porusza kilka wątków dotyczących polityki kulturalnej Rosji na okupowanych przez nią terenach ukraińskich, zwracając szczególną uwagę na sytuację z ostatnich trzech lat.
Analiza Bartłomieja Banasiewicza na łamach Centrum Badań nad Państwowością Rosyjską - link do całości w źródle