Zdjęcie: Pixabay
05-05-2023 10:56
Państwo zwiększa dochody własne kosztem samorządów i szkodzi sektorowi turystycznemu podwyżką podatku VAT - poinformował Związek Miast Estońskich o zmianach w prawie podatkowym przygotowanych przez estońskie Ministerstwo Finansów. Natomiast Eesti Pank i Centralny Związek Pracodawców Estońskich również przesłały zastrzeżenia do projektu.
Veiko Luhalaid, dyrektor wykonawczy Związku Miast i Gmin, zwrócił uwagę, że w uzasadnieniach do projektu nie przeanalizowano ani nie nakreślono wpływu zmian podatkowych na budżety samorządów. Zdaniem Związku nieprawdziwe jest również stwierdzenie zawarte w uzasadnieniu zmian VAT, że zmiana nie wpływa szczególnie na rozwój regionalny czy organizację samorządu terytorialnego.
Jednocześnie bank centralny uważa, że opublikowany 26 kwietnia pakiet propozycji podatkowych, który zwiększa wpływy podatkowe państwa i pomaga zredukować deficyt budżetowy, może nie wystarczyć do osiągnięcia pośredniego celu redukcji deficytu do 3 proc. PKB. „W opinii Eesti Pank, przed podjęciem ostatecznej decyzji o tak rozległych zmianach w systemie podatkowym, należy przygotować analizę skutków wykraczającą poza wpływ zmian na budżet, która oceniałaby zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie skutki proponowanych zmian”.
Natomiast zdaniem eksperta paliwowego Alana Vahtiego, podatek samochodowy w dotychczas omawianej formie nie służy kierowaniu konsumentów do dokonywania wyborów na rzecz pojazdów bardziej przyjaznych dla środowiska, a ekologiczny cel podatku jest nadal nieokreślony. Według Vahti, celem wprowadzenia podatku samochodowego jest załatanie dziury budżetowej, a nie ratowanie środowiska. Według eksperta należy zaznaczyć, że podatek samochodowy nie dotyczyłby większości samochodów elektrycznych, a jedynie tych, których cena przekracza 60 tys. euro.
Minister Finansów skierował projekt zmian podatkowych do konsultacji w zeszłym tygodniu, a termin na zgłaszanie uwag upłynął we wtorek. Znowelizowane zostaną ustawy o podatku dochodowym i służbie wojskowej, ustawa o podatku od towarów i usług, ustawa o podatku od gier hazardowych oraz ustawa o akcyzie na alkohol, tytoń, paliwo i energię elektryczną.