Zdjęcie: Flickr
25-09-2024 11:48
Rząd Mołdawii planuje poprawę efektywności gospodarki wodnej, a także zmniejszenie ryzyka powodzi i zanieczyszczenia wody w tym kraju poprzez zaostrzenie kontroli nad wszystkimi obiektami hydrotechnicznymi i zbiornikami wodnymi. Należy przypomnieć, że Mołdawia także została ostatnio dotknięta powodzią.
„Przykro mi, że musiał wydarzyć się wypadek, abyśmy mogli zwrócić należytą uwagę na zasoby wodne, a w szczególności na to, jak nimi zarządzamy” – powiedział na spotkaniu premier Dorin Recean. Tym samym, aby zapobiegać i minimalizować ryzyko powodzi, zarządcy wszystkich obiektów hydrotechnicznych wybudowanych przed 1991 rokiem zostali zobowiązani do przeprowadzania co trzy miesiące badań technicznych i prowadzenia rejestru obserwacji stanów wody w zbiornikach, stawach i zaporach.
Ponadto rząd ustalił tryb przekazywania do użytkowania lokalizacji ujęć wody, studni i przepompowni, rejestrowania zasad funkcjonowania i zezwoleń technicznych dla sektora wodnego oraz wprowadzania danych do zautomatyzowanego systemu informacyjnego „Państwowy Kataster Wodny”.
Z kolei minister środowiska Sergiu Lazarencu odwiedził zbiornik Ghidighici w ramach kontroli wszystkich zbiorników w kraju powierzonej mu przez premiera Dorina Receana. Po wizycie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że trwa wzmacnianie tamy na zbiorniku i prace zakończą się do zimy. Zbiornik Ghidighici jest trzecim co do wielkości w Mołdawii, jego powierzchnia wynosi około 900 hektarów, a objętość wody przekracza 20 mln m3. Według departamentu w tym roku przeznaczono ponad 1 milion lei na wzmocnienie tamy na zbiorniku i obecnie prace są ukończone w 80%.