geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Zakończono operację wyciągnięcia pojazdu M88 w Podbrodziu [AKTUALIZACJE]

Andrzej Widera

31-03-2025 09:32


W poniedziałkowy poranek zakończono operację wydobycia amerykańskiego pojazdu gąsienicowego M88 „Hercules”, który kilka dni wcześniej zatonął na poligonie w Podbrodziu. Jak poinformowała minister obrony Dovilė Šakalienė, po intensywnych działaniach nurków w niedzielny wieczór udało się przymocować drugą linę holowniczą, co umożliwiło rozpoczęcie akcji wydobywczej o godzinie 2:45. Operacja zakończyła się o 4:30 przy użyciu dwóch maszyn M88 oraz dwóch dodatkowych ciągników, które zapewniały stabilizację.

Śledztwo w sprawie incydentu prowadzą obecnie amerykańscy specjaliści wraz z litewską Żandarmerią Wojskową. Minister zaznaczyła, że przez ostatnie sześć dni priorytetem było przeprowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej, a dalsza analiza przyczyn zdarzenia to kwestia kolejnych etapów dochodzenia. „Nie posiadamy żadnych informacji dotyczących żołnierzy, a komunikację w tej sprawie jako pierwsza przeprowadzi strona amerykańska” – dodała Šakalienė.

Według szefowej resortu obrony, współpraca sojuszników w obliczu tego wydarzenia pokazała, że działają oni jako jedna drużyna. W operacji uczestniczyli litewscy żołnierze, funkcjonariusze straży pożarnej, amerykańscy wojskowi, a także przedstawiciele armii polskiej i innych krajów sojuszniczych, którzy aktywnie śledzili sytuację i oferowali swoją pomoc. „Nasi sojusznicy wykazali ogromne wsparcie – otrzymywaliśmy telefony z ofertami pomocy od ministrów obrony innych państw” – podkreśliła Šakalienė.

Z kolei Nerijus Zableckis,szef Fundacji Odnowy i Ochrony Terenów Podmokłych. zwrócił uwagę na fakt, że obszar, w którym doszło do zatonięcia pojazdu, nie był zaznaczony na oficjalnych mapach państwowych. Wyjaśnił również, że czołg osiadł nie w mule, lecz w torfie. Jak dodał, około 10% terytorium Litwy stanowią mokradła, ale nie istnieje jednolita, kompleksowa baza ich rejestracji – wiele z tych obszarów jest nadal klasyfikowanych na podstawie sowieckich map. „Wielu decydentów próbuje sztucznie pomniejszać powierzchnię terenów bagiennych, ponieważ część z nich wykorzystywana jest w rolnictwie” – skomentował Zableckis.

Aktualizacja, godz. 20:30

Amerykańska armia poinformowała, że po wydobyciu zatopionego pojazdu opancerzonego w Podbrodziu odnaleziono ciała trzech żołnierzy USA. Byli oni częścią 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, 3 Dywizji Piechoty. Ich tożsamości nie ujawniono do czasu powiadomienia rodzin. Żołnierze zaginęli 25 marca podczas ćwiczeń, gdy opancerzony transporter M88A2 „Hercules” udał się na misję odzyskania unieruchomionego pojazdu taktycznego. Poszukiwania czwartego zaginionego żołnierza nadal trwają.

„Żołnierze, których straciliśmy, byli nie tylko naszymi towarzyszami broni – byli członkami naszej rodziny. Nasze serca są pogrążone w żalu” – powiedział generał major Christopher Norrie, dowódca 3 Dywizji Piechoty. „Nie zakończymy poszukiwań, dopóki wszyscy nie wrócą do domu. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nieprzerwanie pracują przy tej szeroko zakrojonej akcji ratunkowej.” Podkreślono wkład Litwy, która natychmiast zapewniła pomoc techniczną i specjalistyczną. Generał major Curtis Taylor, dowódca 1. ABCT, wyraził uznanie dla litewskich sojuszników: „Ich odwaga i oddanie tej operacji są dowodem na silne więzi między naszymi narodami. Poszukiwania będą kontynuowane, aż wszyscy nasi żołnierze zostaną odnalezieni.”

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda przekazał kondolencje prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, podkreślając, że Litwa opłakuje tę stratę wraz z narodem amerykańskim. „Do końca mieliśmy nadzieję na cud” – napisał Nausėda w mediach społecznościowych. Premier Gintautas Paluckas również wyraził współczucie, podkreślając, że to ogromna tragedia dla całej Litwy. Minister obrony Dovilė Šakalienė dodała: „Ci młodzi żołnierze na zawsze pozostaną w sercach Litwinów. Jesteśmy wdzięczni za ich poświęcenie.”

Litewska armia opisała szczegóły trwającej operacji poszukiwawczej. Generał Remigijus Baltrėnas poinformował, że używane są sonary, drony skanujące oraz pompy do usuwania wody z obszaru poszukiwań. „Przeszukujemy teren systematycznie, metr po metrze, aby niczego nie przeoczyć” – wyjaśnił Baltrėnas. Poszukiwania są niezwykle trudne, ponieważ widoczność pod wodą jest praktycznie zerowa. Żołnierze pracują w rotacyjnych zmianach, aby utrzymać ciągłość działań. Według wstępnych ustaleń czwarty żołnierz mógł zostać wypchnięty z pojazdu przez siłę uderzenia. Nadal nie wiadomo, kiedy wrak zostanie całkowicie wydobyty i poddany ekspertyzie. W akcję poszukiwawczo-ratowniczą zaangażowanych jest kilkuset żołnierzy z USA, Litwy i Polski. Śledztwo w sprawie przyczyn tragedii prowadzi litewska Żandarmeria Wojskowa we współpracy z Prokuraturą Generalną.

Aktualizacja, godz. 12:30

Jak poinformował podpułkownik Aušrius Buikus, pojazd był przechylony w momencie jego znalezienia, a prace związane z jego wydobywaniem przebiegały sprawnie. Na razie nie ujawniono informacji o losie czterech żołnierzy, którzy stanowili załogę pojazdu. Jak zaznaczyła minister obrony narodowej, Dovile Šakalienė, informacje na ten temat przekaże armia amerykańska. Choć operacja zakończyła się szybciej niż przewidywano, transport pojazdu będzie wymagał dalszego planowania celem jego wywiezienia z terenu poligonu, po zakończeniu działań procesowych.

Aktualizacja, godz. 10:55

Wojsko litewskie poinformowało, że dzisiaj o godz. 13:00 (12:00 w Polsce) najnowszych informacji udzieli szef operacji poszukiwawczo-ratunkowej, podpułkownik Aušrius Buikus.

Tymczasem po wydobyciu zatopionego amerykańskiego wozu M88, litewska prokuratura postanowiła o wszczęciu śledztwa w sprawie śmierci żołnierzy, którzy nim podróżowali. „Rozpoczęto dochodzenie w celu ustalenia przyczyny śmierci” – oświadczyła prokurator generalna Nida Grunskienė. Prokurator udał się na miejsce zdarzenia, a śledztwo prowadzi Prokuratura Generalna.

Z kolei dziennikarze sprostowali cytowane wyżej słowa Nerijusa Zableckisa, dotyczącego zaznaczenia bagna na mapie. Zgodnie z dostępnymi informacjami miejsce to jest wyraźnie oznaczone na mapach jako teren podmokły. „Spójrzmy na Regia.lt – bardziej oficjalnej mapy nie znajdziemy. Wszystko się zgadza: jeziorko, bagna, polana. Ponadto zarówno wojsko litewskie, jak i sojusznicze korzystają z dokładniejszych map, które szczegółowo odwzorowują krajobraz i istniejące w nim obiekty” – zauważył dziennikarz i specjalista ds. komunikacji Aleksandras Matonis.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024