geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jonathan Lurie Flickr

Wzrost wydatków Litwy na obowiązki kraju przyjmującego

Dodał: Andrzej Widera

23-10-2023 09:32


Wzrost budżetu obronnego Litwy w ciągu ostatnich trzech lat pozwolił znacząco poprawić warunki życia i służby żołnierzy sojuszniczych. Koszty wsparcia kraju przyjmującego (CSP) wzrosły trzykrotnie: w latach 2021-2023. wynoszą one około 410 milionów euro – wynika z litewskiego komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na Litwie koszty te obejmują inwestycje w infrastrukturę wojskową – poligony, Bazę Sił Powietrznych, remonty koszar i miejsca docelowego przylotu. Również zakup sprzętu - wyposażenie obozów polowych, wyposażenie poligonów i bazy lotniczej, różnorodny transport logistyczny. Pozostałe wydatki dotyczą Misji NATO Air Policing w krajach bałtyckich oraz towarów i usług.

„Litwa, będąc członkiem NATO, musi być gotowa na przyjęcie sił sojuszniczych i zapewnić im wszystkie potrzebne usługi: możliwość korzystania zarówno z infrastruktury cywilnej, jak i wojskowej, technologii komunikacyjnych i informatycznych, zakwaterowania i wyżywienia, usług medycznych i innych. Rozwijając infrastrukturę Sił Obronnych dążymy do stworzenia odpowiednich warunków dla szybszego, sprawniejszego i wygodniejszego rozmieszczenia sojuszników na Litwie” – powiedział Minister Obrony Narodowej Arvydas Anušauskas.

Litwa przeznacza co najmniej 5-10 procent rocznie całkowitych wydatków na obronę, na obowiązki kraju goszczącego.  W ciągu najbliższych pięciu lat planuje się przeznaczyć na ten cel ponad 1 miliard euro. "Na Litwie na stałe stacjonuje co najmniej 2500 żołnierzy sojuszniczych, którzy szkolą się do obrony wschodniej granicy NATO i w ten sposób przyczyniają się do skutecznego odstraszania. Obecność wojskowa strategicznych sojuszników Litwy, USA i Niemiec, w regionie oraz międzynarodowy batalion wysuniętych sił NATO w Rukli mają kluczowe znaczenie dla odstraszania i obrony, dlatego Litwa dokłada wszelkich starań, aby osiągnąć ciągłe i długoterminowego rozmieszczenia zdolności wojskowych tych krajów." - czytamy w komunikacie.

Oczywiście treść i termin wydania komunikatu przez litewski MON należy rozpatrywać w kontekście faktycznego zmniejszenia niemieckiego zaangażowania w obecność kontyngentu na Litwie, a ten uległ już tak zmniejszeniu, jak i opóźnieniu (zapowiadane przybycie w 2024 roku jest tylko zespołu sztabu).


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024