Zdjęcie: Pixabay
24-03-2025 09:49
Jak podała dzisiaj "Rzeczpospolita", wzrosła liczba deportacji cudzoziemców z Polski, a w czołówce są Białorusini, których do końca lutego deportowano 220-240 osób. Polskę przymusowo opuściło też 260 Gruzinów, którzy są na pierwszym miejscu tej listy, 150 obywateli Mołdawii, 90 Kolumbijczyków i ponad 80 Ukraińców. To podobnie jak w analogicznym czasie rok temu – tyle że wtedy w czołówce było również 60 Rosjan. Łącznie deportowano ponad 1300 obcokrajowców, co oznacza wzrost o 85% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Według informacji podanej przez Straż Graniczną, wydalono głównie cudzoziemców zagrażających „bezpieczeństwu Polski i porządkowi publicznemu”. Są to zazwyczaj recydywiści, skazani za napaści, bójki, uszkodzenia ciała.Duża liczbę stanowią kierowcy z wyrokami za jazdę po alkoholu, i zakazem prowadzenia pojazdów, który nagminnie łamią. Wśród deportowanych znaleźli się również osoby zajmujące się przemytem migrantów. Należy zauważyć znaczny wzrost deportacji Białorusinów, których w zeszłym roku odnotowano 100 przypadków.
Według publikacji, główna przyczyną stało się masowe wydawanie wiz humanitarnych w latach poprzednich, praktycznie bez kontroli i weryfikacji. Pozbywamy się teraz tych, którym się nie należały – mówi jeden z funkcjonariuszy SG. Wydawanie rozpoczęto po sfałszowanych wyborach na Białorusi (w 2020 r.) i represjach Łukaszenki – w cztery lata wizy otrzymało 53 tys. Białorusinów, jednak wśród nich przedostali się m.in. agenci służb Łukaszenki, w tym także wyznaczeni do inwigilacji środowisk emigracyjnych.
Aktualizacja, godz. 11:30
Jak podał kanał TG „Białorusini w Polsce”, powołując się na dane Urzędu ds. Cudzoziemców, na dzień 28 lutego 143 097 obywateli Białorusi posiadało dokumenty pozwalające na pobyt w Polsce. Według podziału na zezwolenia: 88 684 zezwoleń na pobyt czasowy, 42 378 zezwoleń na pobyt stały, 8699 dodatkowych statusów ochrony, 1655 kart rezydenta UE, 883 statusy uchodźcy, 637 statusów ochrony tymczasowej, natomiast 161 osób ma inne powody pobytu. Większość zezwoleń na pobyt wydano w związku z pracą - 62%. Po 17% osób posiada zezwolenie na pobyt z innych przyczyn oraz ze względu na łączenie rodzin, 4% - na podstawie studiów.