Zdjęcie: Pixabay
26-03-2025 11:47
Białoruskie uczelnie zamierzają zakończyć kształcenie na 45 kierunkach. Minister edukacji, Andriej Iwaniec, wyjaśnił, że jest to część procesu optymalizacji, mającego na celu zamknięcie kierunków niezgodnych z profilem uczelni. Zmiany nie oznaczają całkowitej rezygnacji z przygotowania specjalistów, którzy uczyć się będa tylko w uczelniach, które dysponują odpowiednim zapleczem naukowym, dydaktycznym i profesorskim. W ubiegłym roku zaprzestano kształcenia na 12 kierunkach, a w bieżącym roku – na 45. W przyszłym roku akademickim cały proces zostanie zakończony.
Ponadto, uczelnie zaktualizowały około 1500 programów nauczania. Zmiany te wpłyną na liczbę miejsc na studiach płatnych – tych będzie mniej, za to zwiększy się liczba miejsc na studiach finansowanych ze środków budżetowych. W 2025 roku na uczelnie przyjętych zostanie 48,3 tysiąca osób, z czego około 31,8 tysiąca na studia bezpłatne.
Priorytetowe kierunki to m.in. pedagogika (3,9 tysiąca miejsc), medycyna (3,4 tysiąca), rolnictwo (2,8 tysiąca) i inżynieria (7,5 tysiąca). Liczba miejsc na studiach płatnych w 2025 roku zmniejszy się o 2,7 tysiąca, osiągając 16,5 tysiąca. Ministerstwo edukacji podkreśla, że liczba miejsc na studiach bezpłatnych jest zgodna z zapotrzebowaniem rynku pracy, co zapewnia przyszłym absolwentom zatrudnienie. „Każde miejsce na studiach finansowanych z budżetu państwa jest celowe, ponieważ zostało potwierdzone przez zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorstw” – zaznaczył Siergiej Piszczow, przedstawiciel ministerstwa. Do 1 maja uczelnie opublikują informacje o miejscach przyznanych na podstawie zapotrzebowania konkretnych przedsiębiorstw lub instytucji, a dla kierunków pedagogicznych – do 1 czerwca.